v strane de facto nemá reálnych oponentov. Sama Malíková však upozorňuje, že nejde o "definitívnu" očistu strany, ale len o jej začiatok.
Ústredná rada v tajnom hlasovaní na rok pozastavila členstvo ôsmim poslancom SNS, ktorí sa predčasom snažili o odvolanie Malíkovej. Päť zostávajúcich, podľa Slotu pätolízačov, na čele s Malíkovou, nepostačuje na udržanie poslaneckého klubu. Ján Slota, Eva Slavkovská, Dušan Švantner, Štefan Zelník, Melánia Kolláriková, Ján Sitek, Víťazoslav Moric a Rastislav Šepták zatiaľ ešte nevedia čo urobia a počakajú si na poradu s právnikmi. Novú stranu zatiaľ nemienia zakladať, pretože SNS je vraj len jedna a ako hovorí Moric, "stojí za to, aby ľudia za ňu bojovali". Slavkovská je však rozhodnutá vystúpiť z klubu a pôsobiť ako nezávislá.
Anna Malíková poprela rozpad a poslanecký klub označila len za dočasnú záležitosť. Podstatné sú pre ňu percentá a najdôležitejšie budúce parlamentné voľby. Aj napriek tomu, že pedsedníčka národniarov spolu s jej naklonenou bezpečnou väčšinou demonštrovala svoju silu a nechala odvolať podpredsedníčku strany Evu Slavkovskú (nahradil ju Peter Súľovský) a z predsedníctva Jána Slotu aj Dušana Švantnera, nepovažuje túto situáciu za čistky.
"Je to významné upozornenie. Sme kresťania, každý má právo polepšiť sa," argumentovala. Za dôvod personálneho zemetrasenia v strane označila snahy o vnútornú destabilizáciu strany a poškodzovanie dobrého mena.
Niektorí poslanci považujú metódy Anny Malíkovej za čistky pripomínajúce časy komunizmu či fašizmu a vopred pripravený scenár valcovacej mašinérie. Zelník aj Sitek tvrdia, že pozastavenie členstva nie je platné, pretože bolo v rozpore zo stanovami.
"Šialená krava, mala by sa dať vyšetriť psychiatrom," či "neovládateľné monštrum", takto tituloval svoju predsedníčku telefonicky pre SME poslanec Ján Slota, keď sa dozvedel, že rozpustila poslanecký klub. Slota totiž ako obvykle, dokonca ešte pred svojim odvolaním, predčasne opustil rokovanie.
Malíková po "nastolení prirodzenej túžby po poriadku" v strane očakáva vyostrenie vzťahov. "Mám informácie, že sa budú útoky diať. Aj do týchto ohňov bojovných som išla s tým, ale inak nemôžem," povedala Malíková.
Ohne bojovné sprevádzali rokovanie ústrednej rady od začiatku. Súkromná bezpečnostná služba ráno odmietla vpustiť niekoľko členov pre pozastavené členstvo, do budovy sa nedostal ani poslanec Dušan Švantner a omylom ani Zelník. Kataríne Pinterovej sa vyhrážali políciou.
Napätie je podľa Malíkovej namieste, pretože v jej zápase už nejde o stranu, ale o Slovensko.
"SNS ostala jediná skutočne národná a kresťanská a je naša povinnosť očistiť sa od ľudí, ktorým sú morálka a iné princípy vzdialené. Nerobím to rada, nie som žiadny krvilačný typ, ale je to tak, ďalej sa ísť nedá," povedala nám predsedníčka parlamentnej strany bez poslaneckého klubu.
REAKCIE:
Eva Slavkovská: S ľuďmi, ktorí si nectia vlastné stanovy, sa nemôžem zahadzovať o moju česť a morálku. Keď pracujete so špinavými ľuďmi, isto sa zašpiníte.
Ján Slota: Ja už sa pod vedením tej osoby ničomu nečudujem. Je z nej neovládateľné monštrum nerešpektujúce právo.
Víťazoslav Moric: Keby to nebolo smutné, bolo by to smiešne a naopak.
Rastislav Šepták: Strana je chorá, lebo likviduje ľudí, ktorí pracujú.
Ján Sitek: Totálna fraška. Je to tragédia pre stranu a koniec poslaneckého klubu.
Dušan Švantner: Nevyhrali stanovy, ale nátlaková skupina, ktorá si neuvedomuje, že ak v budúcnosti nevystúpi podľa predstáv úzkeho vedenia strany, aj im bude pozastavené členstvo.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.