vynímala na titulnej stránke Playboya, ako v súdnej sieni. Bolo očividné, že si je vedomá svojich ´predností´ i toho, že svojím zjavom dokáže zamotať hlavu mužom v akomkoľvek veku. Suita, ktorá ju sprevádzala, bola toho jasným dôkazom. Nik z obdivovateľov 24--ročnej Spišiačky však určite netuší, že je nebezpečná, ako časovaná bomba. Priatelia a známi ju poznajú ako milú, srdečnú mladú ženu. Tak sa však správa zrejme len doma, nie za hranicani našej vlasti.
V Rakúsku, kde chodila na zárobky, pracovala ako prostitútka, samozrejme načierno. Patrila k špičke, nemala žiadne zábrany a splnila každú požiadavku zákazníka. Nečudo, že o jej služby malo záujem veľa mužov rôznej pleti a národností. Za noc ich obslúžila šeť až osem. Sexovanie bez ochrany však neostalo bez následkov. Po tom, čo sa niekoľko jej klientov nakazilo pohlavnou chorobou, usilovnú Spišiačku v Rakúsku zatkli a strčili do väzby. Tam zostala až do rozhodnutia o jej vyhostení. Za ohrozenie národného zdravia dostala päťročný zákaz pobytu a to nielen v Rakúsku, ale vo všetkých krajinách Európskej únie. To, či sa žena, o ktorej je reč, podrobila lekárskemu vyšetreniu, vie len ona sama. Isté je však to, že jeden z jej stálych zahraničných zákazníkov medzičasom zomrel na AIDS…
Pred mužmi v talároch sa však ocitla v úlohe obžalovanej z trestného činu ublíženia na zdraví. Ukázalo sa, že v novembri lanského roka nevenovala dostatočnú pozornosť riadeniu svojho auta a na priechode zrazila chodkyňu, ktorej spôsobila ťažkú ujmu na zdraví. Okresný súd v Spišskej Novej Vsi ju za to odmenil siedmimi mesiacmi basy a dva a polročným zákazom vedenia všetkých druhov motorových vozidiel. Mladej vodičke sa zdal uložený trest priveľmi prísny, preto sa proti verdiktu odvolala.Veľmi jej to nepomohlo. Krajský súd v Košiciach síce uvedený rozsudok zrušil a namiesto basy jej uložil podmienečný trest, no na druhej strane rozhodol, že si za volant nesadne rovných päť rokov.
Z konania pred súdom okrem iného vyplynulo, že táto mladá žena neprišla do potýčky so zákonom prvý raz. Naopak, trestného činu ublíženia na zdraví sa dopustila počas plynutia podmienečného odsúdenia spred roka za falšovanie a pozmeňovanie verejnej listiny, úradnej pečate a uzávery. Nešlo len tak o hocičo, ale o cestovný pas. Po tom, čo ju vo februári 1998 vyhostili z Rakúska a dostala päťročný zákaz pobytu vo všetkých krajinách Európskej únie, legálne vycestovať za hranice nemohla. V rakúskom Grazi však mala dobrý džob a tak požiadala priateľa, aby jej nejaký pas vybavil. "Helmutovi, za ktorým som tam chodila, som odovzdala svoje fotografie a on mi zadovážil dva cestovné pasy na cudzie ženské mená, v ktorých už boli vlepené moje fotografie. Prvý pas mi odovzdal v marci 98 a druhý niekedy v decembri. Používala som ich pri cestách do Rakúska a do Chorvátska. Pri pasových kontrolách som nemala žiadne problémy," uviedla na margo sfalšovaných cestovných dokladov Spišiačka.
Osudným sa jej stal 5. október 1998, keď ju na hraničnom priechode v rakúskom Bergu, odhalili pracovníci hraničnej polície. "Preukázala sa cestovným pasom, ktorý vykazoval znaky po falšovaní. Pri prehliadke motorového vozidla, na ktorom prišla, sme našli občiansky preukaz na jej skutočné meno. Potom už nezapierala a priznala sa, že pas, ktorý predložila, je sfalšovaný," potvrdili v prípravnom konaní rakúski ´pasováci´. Svedok Helmut vo svojej výpovedi len potvrdil, že po tom, čo obžalovaná dostala zákaz pobytu v Rakúsku, sa na
neho obrátila so žiadosťou, aby jej zaobstaral cestovný pas. "Keďže pracovala v mojom lokále ako prostitútka, súhlasil som s tým, že jej vybavenie cestovného dokladu sprostredkujem. Dala mi na ten účel 10 tisíc, ktoré som odovzdal istému Petrovi," priznal svedok. Tým sa to však neskončilo, pretože ako vysvitlo, Peter odovzdal štafetový kolík aj s peniazmi Alexandrovi z Bratislavy a až ten sa postaral o výsledný produkt…
Zo správy Krajského riaditeľstva PZ Bratislava - odbor hraničnej polície vyplynulo, že stratu, resp. krádež cestovného pasu, oznámila len majiteľka jedného z nich. Kriminalisticko-expertízne skúmanie zas ukázalo, že okrem vymenených fotografií, v jednom z pasov bol nahradený podpis pôvodnej držiteľky tohto dokladu, vlastnoručným podpisom obžalovanej.
Žena zo Spiša týmto konaním naplnila zákonné znaky skutkovej podstaty trestného činu falšovania a pozmeňovania verejnej listiny, úradnej pečate a úradnej uzávery. Veľmi dobre vedela, že má zákaz vycestovať za hranice, ale i napriek tomu si zaobstarala sfalšované pasy, s ktorými chodila zarábať do Rakúska a Chorvátska. O jej vine neboli žiadne pochybnosti. Samosudca jej Trestným rozkazom vymeral dvanásť mesiacov na skúšobnú dobu dvoch rokov. Ubehli štyri mesiace a už mala na rováši dopravnú nehodu…
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.