vychádzajú z právneho vzťahu k poškodenému. Zaujímalo nás, ako hodnotilo Krajské riaditeľstvo (KR) Policajného zboru (PZ) v Prešove túto oblasť trestnej činnosti, keďže informácií o jej rôznych druhoch stále pribúda. Podľa informácie hovorkyne KR PZ v Prešove Magdalény Fečovej k významnejším zmenám v predmete záujmu páchateľov v rámci Prešovského kraja nedošlo. Celkom bolo spáchaných 447 trestných činov, z ktorých jednotlivé okresné riaditeľstvá objasnili 368, čo je 82,3 percent. Zaujímalo nás tiež o aké trestné činy išlo a aké obete si páchatelia vyberajú. "Najčastejšie to boli podvody, sprenevery, skrátenie dane a falšovanie peňazí. Obeťami sú predovšetkým súkromní podnikatelia, štátne inštitúcie, verejní činitelia a obchodníci. V neposlednom rade ide aj o nezamestnaných, policajtov, cudzincov a vedúcich predajní," uviedla hovorkyňa Fečová.
Do roku 2001 prešlo pátranie po 319 hľadaných osobách, 29 nezvestných a 11 nálezov mŕtvol nezistenej totožnosti, ale aj kostrových nálezov. Ako dodala Fečová, v prvom polroku pribudlo ďalších 467 hľadaných osôb, takže pátranie sa týkalo celkom 786 ľudí v kraji. Z nich vypátrali 449, čo je 57,12 percenta.
"V spomínanom období sa obeťami trestných činov stalo celkom 935 osôb a medzi najrizikovejšie kategórie patrili obete vo veku od 18 do 50 rokov, ale aj nad 50 rokov. Poškodení však niekedy nadsadzujú spôsobené škody, k čomu ich vedie nedovedenie dane, zadĺženosť voči spoločníkom a podobne. Zriedkavosťou nie sú ani fingované krádeže motorových vozidiel," vysvetlila hovorkyňa.
Osobitnou kapitolou je oblasť činnosti odboru poriadkovej polície. Napodiv počet priestupkov stále rastie. V spomínanom období ich KR PZ registrovalo a objasnilo 25 764, čo je oproti rovnakému obdobiu vlani nárast o 2654 priestupkov. Pri ochrane verejného poriadku policajti predviedli na útvar 2360 osôb, 626 zaistili, 1183 predviedli na žiadosť iných orgánov a v 408 prípadoch poskytli asistenciu. Na našu otázku, či policajti pri zákrokových akciách tohto typu použili aj služobnú zbraň odpovedala: "V piatich prípadoch ju použili a v šiestich len varovný výstrel. Donucovacie prostriedky použili 513 krát, najmä na dokončenie úkonu, alebo odvrátenie útoku." Pripomenula, že počas služobných zákrokov bolo na poriadkových policajtov spáchaných 27 útokov a v 7 prípadoch ich aj zranili.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.