verejnoprospešných pracovníkov. Tí by sa mali podieľať na likvidovaní následkov povodne, ktorá postihla všetkých 13 okresov Prešovského kraja. Podľa informácie vedúcej oddelenia pre zamestnanosť a rozvoj na KÚP v Prešove Ivety Baranovej, 164 subjektov požiadalo o 1126 verejnoprospešných pracovníkov. Včera KÚP upresnil počty.
"Ku dnešnému dňu sú požiadavky v počte 809 ľudí. Zo štátneho rozpočtu je požiadavka na 636 ľudí a 173 bude vyplácaných z prostriedkov Národného úradu práce. Väčšina verejnoprospešných prác bude vykonávaná po dobu 2 až 3 mesiacov, časť ľudí, ktorí už teraz pracujú ich bude mať predĺžené na 5 mesiacov. Všetky okresy s výnimkou Sabinova a Vranova nad Topľou, požiadali o navýšenie počtu pracovníkov," uviedol včera na stretnutí s novinármi riaditeľ KÚP Juraj Bobko.
Dodal, že celkové náklady budú 13 miliónov korún, z toho zo štátneho rozpočtu 9,3 milióna. Financie sú prisľúbené, teda presunuté zo štvrtej etapy VPP kvôli mimoriadnej situácii. V praxi to znamená, že do mesiaca budú mať financie k dispozícii a už teraz môžu starostovia prijímať ľudí. Náklady spojené so zabezpečením stravovania a pracovných nástrojov však ostáva na pleciach samospráv.
"Požiadavky obcí budú ešte verifikovať okresné úrady práce, lebo situácia sa stále mení. Máme záujem na tom, aby sa čo najviac pomohlo pri likvidácii škôd, ale nie na tom, aby ľudia zbytočne sedeli na obecných úradoch a nemali do čoho pichnúť," doplnili v tej súvislosti prednosta Krajského úradu v Prešove Jozef Polačko. Na otázku, ako došlo k situácii, že Vranovčania pôvodne žiadali o VPP a napokon uviedli, že to zvládnu vlastnými silami, riaditeľ KÚP Bobko povedal, že došlo k dezinformácii. "Niektorí starostovia si pomýlili silnú búrku so záplavami. V prípade Vranova nad Topľou hlásili aj počet ľudí, ktorí už na VPP pracujú a dodatočne zistili, že nie je potrebný taký počet," upresnil.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.