tretieho stupňa povodňovej aktivity na všetkých tokoch v Prešovskom kraji s výnimkou rieky Torysa v okrese Prešov. Ten však tiež odvolali po odstrele zvyšku hrádze, ktorú vykonala firma Lom Maglovec. "Zároveň sme rozhodli o zrušení mimoriadnej situácie. V prípade lokálnych záchranných prác, môžu dotknutí na koordináciu využívať okresné a miestne povodňové komisie," konštatoval prednosta Polačko.
Na otázku, či sa už aspoň orientačne vyčíslili škody odpovedal prednosta záporne. Poznamenal, že vzhľadom na rozľahlé teritórium, ktoré povodne zasiahli sa dá predpokladať, že budú oveľa vyššie, ako v roku 1997. "Škody sa môžu vyčísľovať až po ukončení záchranných prác a likvidácii následkov. Veď je ťažké určiť škodu, keď je ešte zatopená pivnica. Postupne budeme sumarizovať. Sumárny materiál potom predložíme Ústrednej povodňovej komisii a tá ich predloží vláde," vysvetlil Polačko. Obce majú na nahlásenie škôd a nákladov na likvidáciu lehotu 10 dní, okresy po verifikácii ďalších 7 dní a kraj tiež.
Prednosta reagoval aj na situáciu, aká vznikla po tohtoročnej povodni v súvislosti s reguláciou vodných tokov. Na mnohých miestach sa totiž práca vodohospodárov po roku 1997 zničila, alebo poškodila. "Mali sme problémy na všetkých väčších vodných tokoch. Výnimkou boli len prítoky pod vodnými nádržami Domaša, Šírava, Starina, ale aj na Dunajci. Ukázalo sa, že vodné diela majú pri takýchto situáciách dôležitú úlohu a diskusia o nich, možno nie takých obrovských, znova naberie na intenzite," dodal s poznámkou, že robiť mimoriadne opatrenia po celých dĺžkach tokov si nemôžu dovoliť ani v USA, nie to na Slovensku.
Pripomenul, že počas uplynulého týždňa bol neraz svedkom situácií, keď si ľudia navzájom pomáhali, ale aj absolútneho nepochopenia mimoriadnej situácie. "Našli sa aj ľudia, ktorí sa sťažovali, že im ťažké autá počas záchranných prác ničia trávnik, či poškodzujú chodník," komentoval Polačko.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.