Pred občas spoteným, občas zmoknutým a občas zatopeným publikom sa reprízujú stále tie isté staré kusy. Psie kusy.
Kráľom šamanov je premiér Dzurinda, ktorému už možno i v Modrom autobuse (prázdninový ťahák SDKÚ) prestávajú rozumieť. Je ťažkou záhadou, prečo potrebuje a načo je dobré priživovať neustále dojem, že je permanentne činný a pečie nejaké dohody, keď tieto aktivity sa rad za radom prepadávali do blamáže. Tak vypálila slávna konšpiratívna schôdzka s Bugárom v Pezinku, i o týždeň neskoršie lanárenie Hrušovského na bilaterálny "míting", a aj ďalší výstrel do vzduchu o tom, že "vyvíja čulé aktivity smerom k SMK". Na čo Bugár replikoval, že "o žiadnych nevie".
A napokon sem patrí i nedeľňajšie rande s Migašom. Je naozaj mysteriózne, čo básnik sledoval vyvolaním rokovania, po ktorom obaja spoločne ohlásili v "komuniké", že zatiaľ nedozrel čas, aby občanom vedeli povedať, k čomu dospeli. Výstup bol načisto "samá voda", keďže zamlčané zostali všetky politické podmety: Teda, po prvé, ako vysvetlil Migaš svoje dohody s Mečiarom pred hlasovaním o zákonoch k reforme verejnej správy; po druhé, či je SDĽ ochotná vôbec zvažovať prípadné novely týchto zákonov (čo je kardinálna podmienka zotrvania SMK v koalícii); po tretie, či dal Migaš nejaké záruky, že sa spájať s opozíciou viac nebude; po štvrté, či SDĽ pripúšťa zmeny v ďalších zákonoch k RVS, ktoré už prešli vládou a podľa drvivej väčšiny expertov právomoci budúcich samospráv nerozširujú, ale ešte okliešťujú. Ale nič - dozvedeli sme sa presne toľko, že sa stretli. Načo takéto stretnutia a načo publicita so stále rovnakým trápnosmiešnym scenárom?? Najprv Dzurinda vyšponuje očakávania a potom príde tajnosľubné mlčanie s poukazom na "nezdravú" resp. "predčasnú medializáciu". Alebo sa, v horšom prípade, ešte začne s príležitostným partnerom verejne prekrikovať, kto zbytočne čosi vytáral resp. dokonca klamal. Totálnou fraškou pritom je, že premiér nedorozumenia mechanicky zvaľuje na nešťastnú "medializáciu", pričom sám je ten, ktorý prasknuté bubliny nafukuje.
Všetky tieto aféry boli hlúpe a škodlivé. Kuloárne rokovania sú, samozrejme, normálne - ak len zostanú kuloárne a jeden z aktérov nimi nenaháňa iba vlastný politický kapitál. Prvá skutočná udalosť v koalícii, ak sa ešte čosi nezvrtne, bude až teraz v piatok. V zostave "líder plus jeden" (Bugár) sa majú zísť vedenia koaličných strán. Prirodzene, nejakú vzťahovú revolúciu by bolo naivné očakávať. Bugár sa síce na nemalé prekvapenie dal nahovoriť, je však viazaný rozhodnutím RR SMK, že zotrvanie v koaličnej zmluve je podmienené zmenou oboch zákonov o RVS. Toto je absolútne neprijateľné pre SDĽ a fakticky aj SOP. Takže nevidieť dosť dobre, k čomu konštruktívnemu by summit mohol dospieť.
Navyše, vystúpenie SMK nie je proti srsti väčšine partnerov, čomu nasvedčujú nielen staršie i novšie glosy jednotlivých predstaviteľov SOP, SDĽ či KDH, ale i slovenská politická logika. Menované strany, resp. ich početní reprezentanti, a možno i časť SDKÚ, si totiž od odchodu SMK sľubujú jednak otupenie hry "maďarskou kartou" zo strany opozície, ktorej sa poniektorí až panicky obávajú. Po druhé, vystúpenie SMK by konečne otvorilo dvere z koalície aj ďalším, ktorí by radi ratovali svoje preferencie rovnakým spôsobom, ale bez toho, aby im médiá vrazili na čelo "čierneho Petra" rozbíjačov. Napokon, po tretie, tým, ktorí zostanú, sa rozšíri mocenský operačný priestor, vyprázdnený SMK. Toto sú všetko kalkulácie, ktoré v tejto chvíli robia z Dzurindu azda jediného člena koalície, čo si zotrvanie SMK azda aj z úprimného srdca želá. Samozrejme, iba odtiaľ-potiaľ; aj pri stretnutí v Pezinku Bugárovi naznačil, že so zmenou mapy VÚC rátať nemôže.
Diskusia sa v piatok najskôr povedie o tom, aký dlhý bude krok SMK mimo koalíciu a o pokoaličnom usporiadaní. Problém otvorene pomenoval Mikloško, keď povedal, že SMK sa musí rozhodnúť, či mieni opustiť koalíciu na všetkých úrovniach, teda aj vrátane politických nominantov v štátnej správe, podnikoch, dozorných a správnych radách, alebo iba na úrovni najvyššej - to jest ministrov a štátnych tajomníkov. V druhom prípade by vznikol ďalší, slovensky (resp. slovensko-maďarsky) špecifický hybrid; ani pešo, ani koňmo, ani nahá, ani oblečená, ani koaličná, ani opozičná - tým by sa stala na posledný rok tejto vlády SMK. Môžeme sa nachystať buď na nejaký slovenský variant opozičnej zmluvy, alebo na akýsi tichý podporný systém, akým bývalé Bugárovo MKDH a Durayovo Spolužitie držali v r. 1994 nad vodou Moravčíkovu vládu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.