Sydney, Iana Thorpa. Osemnásťročný Thorpe vybojoval šesť zlatých medailí a prekonal tak doterajší rekord, o ktorý sa ziskom piatich najcennejších kovov na jednom šampionáte delili Američania Jim Montgomery a Tracy Caulkinsová. Montgomerymu sa to podarilo v roku 1973 na MS v Belehrade a Caulkinsovej o päť rokov neskôr na šampionáte v Západnom Berlíne. Austrálčan Thorpe navyše vytvoril aj tri svetové rekordy (v pretekoch na 200, 400 a 800 metrov voľným spôsobom) a výraznou mierou prispel k prekonaniu ďalšieho svetového maxima v krauliarskej štafete na 4x200 metrov. "Som veru poriadne nahnevaný. Vlastne nie, to bol vtip," povedal s úsmevom Thorpe, ktorý pri odchode do Japonska plánoval získať sedem zlatých medailí. "Vyšlo mi tu skoro všetko, čo som si predsavzal. Bola to po olympiáde ďalšia veľká akcia a ja som rád, že som sa dokázal ešte zlepšiť. Človeku to dodá sebavedomie a zároveň ho to motivuje. Plávanie je celý môj život a robím to s veľkou radosťou," dodal Thorpe. Austrálska výprava plavcov sa hlavne Thorpeovou zásluhou stala s prehľadom víťazom hodnotenia národov podľa medailového zisku. Vo Fukuoke sa im podarilo získať celkovo 13 zlatých medailí, pričom svojich najväčších rivalov, tím USA, nechali za sebou o štyri medaily. Pred Američanov sa prekvapivo dostali Číňania, ktorí pozbierali desať najcennejších kovov. Thorpe sa vo Fukuoke okrem prekonávania rekordov predstavil i ako veľký kritik Medzinárodnej plaveckej federácie (FINA). Tá podľa jeho názoru berie problém dopingu príliš na ľahkú váhu. Fenomenálneho austrálskeho plavca sa navyše dotklo, že FINA netestovala plavcov na nedovolenú podpornú látku erythropoietín (skrátene známy ako EPO). "Správanie FINA ma veľmi sklamalo. Jednou z hlavných jej chýb je nedostatok dopingových kontrol." Keď ho však riaditeľ FINA Cornel Marculescu požiadal, aby sa staral radšej sám o seba, Thorpe mu odkázal, že on si bude rozprávať, čo chce. "Prestanem Medzinárodnú plaveckú federáciu kritizovať, keď si začne konečne vykonávať svoju prácu poriadne. Dovtedy budem hovoriť to, čo uznám za vhodné."
Od majstrovstiev Európy v šprintoch v Rostocku pred piatimi rokmi sa slovenská plavkyňa Martina Moravcová nevrátila domov bez medaily.
Rekordné zápisy v zimnom seriáli Svetového pohára bezprostredne po olympiáde a bez oddychu si zobrali svoju daň. Moravcovej nechýbala motivácia, veď v bohatej zbierke jej chýba jediná medaila - práve zlato z MS v päťdesiatke. Zopár štartov pred šampionátom jej síce naznačilo, kde sa v príprave pohybuje, sama však po prílete do Fukuoky tvrdila, že nevie ako na tom vlastne je. Motivácia jej nechýbala, no súperky boli proti. Prvý štart mala smoliarsky, ako už mnohokrát jej medaila na krauliarskej stovke ušla o stotinku. Jej hlavná dvojstovka bola pre ňu ešte väčším sklamaním a v doplnkovom šprinte ani nerátala.
"No, a mám to za sebou," boli jej prvé slová po poslednom štarte v semifinále sobotňajšieho šprintu. "Najviac ma hnevá, že je program postavený tak, že som musela plávať práve tento šprint. Keby mi nebola kolidovala delfínová stovka, rozhodne by som ju plávala radšej. O to viac, že de Bruijnová sa z nej odhlásila. Myslím, že vedenie FINA by sa malo zamyslieť nad tvorbou programu takýchto šampionátov a nenechať ho robiť televíznym spoločnostiam. Mal by sa brať viac ohľad na nás športovcov," rozhorčene tvrdila a dodala: "Zaplávala som v norme, časy neboli najhoršie, ale tentokrát to na viac nestačilo. Časomiera sa im tu stále kazila, kto vie, či ma neobrala o medailu na stovke. Každý deň nie je posvietený, verím, že moje chvíle ešte prídu. Rozhodne ma ešte netreba odpisovať."
Ani po vrchole sezóny sa ešte Moravcová nechystá oddychovať. Na prelome augusta a septembra ešte odletí na pozvanie organizátorov na Hry dobrej vôle do Brisbane, kde bude hájiť farby Európy vo výbere hviezd starého kontinentu. Z Japonska odletela štvornásobná najúspešnejšia športovkyňa Slovenska späť do svojho dlhoročného pôsobiska v americkom Dallase, kde ju okrem manžela čakajú aj mama a manažérka v jednej osobe i brat s novým talentom piešťanskej plaveckej liahne Martinou Hrdinovou.
Autor: Fukuoka (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.