priniesla analýza stavu korupcie na Slovensku, ktorú financovala Svetová banka a agentúra USAID. Šokujúca správa donútila vládu rozhýbať boj proti korupcii hlavne tým, že systémovo zmení podmienky, ktoré korupciu umožňujú.
Po dvoch rokoch sa však dá povedať, že v niektorých rezortoch sa úradníci protikorupčným opatreniam bránia.
Premiér Dzurinda označil prijatý zákon o slobodnom prístupe k informáciám za hlavný pilier boja proti korupcii. Anonymitu rozhodovania o licenciách za nejasne definovaných podmienok sa snažila vláda odstrániť aj prijatím materiálu Zásady udeľovania licencií. Transparentnosť sa má dosiahnuť aj "zverejnením dôvodov odmietnutí" a "zverejnením informácií o tom, ktorým žiadateľom bola udelená licencia na dovoz a vývoz tovaru". Tieto informácie by mali orgány štátnej správy zverejňovať samy od seba na svojich internetových stránkach. Zverejňovanie informácií o prideľovaní licencií by sťažilo uprednostňovanie podnikateľov, ktorí chcú podplácať.
Na internetovej stránke ministerstva pôdohospodárstva, ktoré riadi Pavel Koncoš, možných záujemcov o informácie vopred odradzuje "zoznam skutočností, ktoré ministerstvo pôdohospodárstva nebude zverejňovať". V ňom možno nájsť aj "informácie o tom, ktorým žiadateľom bola udelená licencia na dovoz a vývoz tovaru", teda presne to, čo sa vo vláde navrhuje zverejňovať aktívne - teda nie až na požiadanie. Podľa Koncošových úradníkov totiž táto informácia "má charakter obchodného tajomstva".
Hlavný koordinátor boja proti korupcii Michal Ivantyšyn s výkladom Koncošových úradníkov nesúhlasí: "Chceme, aby všetky licencie boli zverejnené na internete - udelené aj neudelené. Každé udelenie licencie je právny akt, ktorý urobil štátny orgán. Je jeho povinnosťou ho zverejniť a nevidím v tom žiaden problém. Niektoré licencie snáď môžu obsahovať údaje, ktoré sa nemôžu zverejniť, ale základná informácia, kto dostal licenciu, by mala byť verejná. Budeme trvať na tom, aby boli sprístupnené na internete."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.