nezamestnaných, v susedných Čechách to bolo 8,8 percenta. Mnoho Slovákov si teda hľadá zamestnanie práve v Čechách. Oficiálne údaje hovoria, že k 30. septembru minulého roka tam pracovalo okolo 60-tisíc Slovákov, k nám dochádzalo do zamestnania len 2240 Čechov.
Príjmy
Rozdiel je aj medzi príjmami. Priemerná mesačná mzda u nás je o vyše dvetisíc korún menšia. Mzdové náklady firiem predstavujú osem percent priemerných nákladov v Európskej únii, v Čechách je to desať percent.
Česi za svoje platy dostanú oveľa viac ako my. Českí dôchodcovia, hoci sú nespokojní, majú priemerný dôchodok o tisícku vyšší ako naši. A kilogram múky si kúpia o tri koruny lacnejšie, jeden dolár dokonca o desať korún lacnejšie.
Turistika
Česko je podstatne atraktívnejšie aj z hľadiska turistiky. Praha patrí medzi najvychytenejšie turistické miesta východnej Európy. V sezóne je niekedy problém pre obrovské množstvo turistov prejsť po Karlovom moste. V Bratislave taký nával rozhodne nie je. Česi záujem turistov o ich metropolu aj zneužívajú, vstupenky do niektorých múzeí sa šplhajú na štyri stovky a viac.
Krachy
Oproti Slovensku má však Česká republika jedno smutné prvenstvo. Kým u nás doteraz skrachovali štyri banky - Slovenská kreditná, AG Banka, Dopravná banka a Priemyselná banka, u susedov ich bolo osemnásť a ďalšie dve majú dosť veľké problémy. Niektoré české banky padli po troch rokoch pôsobenia na trhu.
Investície
Z výskumu Viedenského ústavu pre medzinárodné porovnanie vyplýva, že na Slovensko prišli v roku 2000 priame zahraničné investície vo výške 1,3 miliardy USD, do Čiech štyri miliardy USD.
Prognózy
Rakúska Bank Austria zverejnila prognózu o vývoji ekonomických ukazovateľov krajín strednej a východnej Európy na tento rok. Podľa nej vzrastie hrubý domáci produkt v Českej republike v stálych cenách o 3,5 percenta a slovenský o 2,9 percenta. Štúdia OECD hovorí, že tento rok by mala slovenská ekonomika rásť tempom 2,8 percenta a česká trojpercentným, na budúci rok naša 3,6-percentným a česká 3,5-percentným. V štúdii sa uvádza, že slovenskú ekonomiku zaťažuje dedičstvo rozvoja v bývalom Československu, pretože naša republika zdedila ťažký priemysel zameraný najmä na vojenský sektor či výrobu polotovarov.
Autor: rf
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.