výhodu pri realizácii medzinárodného obchodu sa bude trestať odňatím slobody na šesť mesiacov až tri roky. Doplnenie skutkových podstát a úpravu trestnej sadzby si vyžiadali závery Pracovnej skupiny OECD pre úplatkárstvo, ktorá v marci 2000 monitorovala plnenie záväzkov SR. Ďalšie zmeny v Trestnom zákone (TZ) umožňujú, aby bolo trestné aj také konanie, keď je úplatok určený tretej.
Odteraz hrozí občanovi väzenie aj za krádež v hodnote minimálnej mzdy, teda 4400 korún. Ako včera konštatoval vedúci úradu ministerstva spravodlivosti Daniel Lipšic, novela TZ znížila hranicu škody, určujúcu rozdiel medzi priestupkom a trestným činom z 8800 na 4400 korún. Túto zmenu považuje Lipšic za najvýznamnejšiu v novele TZ. Ako dodal, táto úprava výrazným spôsobom zvýši objem práce orgánom činným v trestnom konaní. Zaťaženosť súdov by sa tým nemala enormne zvýšiť, nakoľko súdy budú tieto trestné činy riešiť väčšinou trestným rozkazom, ktorý si nevyžaduje súdne konanie.
Za trestný čin znásilnenia sa sadzba nemení, ale TZ zaviedol nový trestný čin sexuálneho násilia. Ten hovorí o vynútenom orálnom a análnom sexe a iných sexuálnych praktikách. Uplatnenie tohto ustanovenia môže pomôcť mužom i ženám, ktorí sú vo väzení nútení k sexuálnemu styku. Za sexuálne násilie bude hroziť páchateľom rovnaký trest ako za znásilnenie.
Vyšetrovatelia budú môcť postihovať neoprávnené používanie telefónnej karty, nakoľko právna úprava TZ novým spôsobom formuluje tento trestný čin. Nepotrestaní nezostanú ani zlodeji dopravných značiek. Za krádež alebo poškodenie značky, ktorej následkom je dopravná nehoda, bude hroziť súd za trestný čin verejného ohrozenia s nepodmienečným trestom najmenej tri roky. V novele sa odrazila aj vatikánska zmluva. Spovedné tajomstvo je nedotknuteľné, preto ani spovedník nemôže byť trestaný za neoznámenie trestného činu, alebo za to, že mu nezabránil. Farár môže odmietnuť vypovedať pred vyšetrovateľom.
Zvyšuje sa tiež trest za nedovolené ozbrojovanie, sprísňuje možnosť podmienečného prepustenia odsúdených za falšovanie a pozmeňovanie peňazí a cenných papierov, nedovolené prekročenie štátnej hranice a založenie a podporovanie zločineckej skupiny. Právna úprava zároveň rozširuje zoznam verejných činiteľov o členov stráže prírody. Za útok na člena stráže prírody bude môcť byť občan odsúdený na dlhšie väzenie, než pri bežnom napadnutí. Novelizovaný Trestný zákon bude postihovať aj pytliakov a vykrádačov kultúrnych pamiatok, legálnych rybárov a poľovníkov, ak lovia zver v čase jej ochrany, alebo pri love použijú nedovolené metódy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.