vydaní, nám včera potvrdil oficiálne aj prezident VSŽ a. s. JUDr. Anton Bidovský. Ako sme už uviedli, v piatok sa na Krajskom súde v Košiciach otvárali obálky s ponukami záujemcov o kúpu tohto podniku, v súčasnosti zamestnávajúceho 1300 ľudí. Hoci VSŽ boli jediné, kto s ponukou prišiel a ponúkali 160 miliónov, rada veriteľov ich ponuku neprijala. Pritom vopred bolo v súťažných podmienkach oznámené, že vyhrá ten, kto ponúkne najviac, žiadna minimálna cena vopred stanovená nebola.
Opýtali sme sa A. Bidovského, či sa naše informácie zakladajú na pravde.
"Áno, VSŽ ponúkli za odkúpenie časti Vihorlatu Snina, a to konkrétne za tzv. strojársku výrobu, sumu 160 miliónov korún. Skutočnosť, že naša ponuka, hoci bola jedinou, prijatá nebola, nás prekvapila. Na účet správcu sme pritom vopred zložili sto miliónov korún."
Ako si vysvetľuje piatkové udalosti A. Bidovský?
"Je to zvláštne… Našou snahou bolo urobiť všetko pre zachovanie zamestnanosti v tomto regióne a pre pokračovanie výroby. VSŽ je podľa môjho názoru jednou z mála slovenských firiem, ktorá disponuje finančným kapitálom potrebným nielen na kúpu Vihorlatu, ale aj na následné poskytnutie prevádzkového kapitálu, ktorého potreba sa dnes odhaduje na niekoľko desiatok miliónov korún."
Budú sa VSŽ naďalej snažiť o odkúpenie tohoto majetku?
"Áno, náš záujem pretrváva aj naďalej. Teraz je však na ťahu schôdza veriteľov," uzavrel A. Bidovský.
Bola to práve schôdza veriteľov, ktorá neprijala ponuku VSŽ. Najväčšími veriteľmi sú pritom štátom kontrolované subjekty ako VÚB, Konsolidačná banka a Sociálna poisťovňa. V kuloároch sa pošuškáva, že existujú zámery určitých kruhov, aby sa majiteľom podniku či už odkúpením v konkurze, alebo ešte skôr prostredníctvom odkúpenia pohľadávok stala istá silná finančná skupina. Pri tej však existuje dôvodný predpoklad, že získané aktíva následne so ziskom odpredá.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.