Baniča v športovom parašutizme. Baniča milovníci tohto odvážneho športu poznajú ako otca padáka a Spojené štáty americké udelili tomuto dlho zaznávanému Slovákovi v auguste 1914 patent za vynález padáka.
Štefan Banič rodák zo Smoleníc prišiel do Pennsylvánie ako 37-ročný a tak ako mnohí ďalší Slováci sa usadil v Greenville, kde jeho potomkovia žijú dodnes. Banič pracoval v bani a voľné chvíle venoval vynálezectvu. Jeho najväčším príspevkom je vynález padáka, ktorý demonštroval zoskokom z jednej výškovej budovy vo Washingtone a neskôr zoskokom s amerického vojenského lietadla. Práva na svoj vynález venoval Banič novovytvorenej vojenskej leteckej jednotke a Americkej spoločnosti propagujúcej letectvo.
Na tohtoročnom Memoriáli Štefana Baniča sa zúčastnilo asi 300 parašutistov a ďalšie stovky sa umeniu pristáť presne na cieľ prizerali. V Spojených štátoch, ale aj na Slovensku sa meno Štefana Baniča udomácnilo najmä zásluhou Sláva Mulika žijúceho v Texase.
Vyvrcholením Memoriálu Štefana Baniča bola návšteva guvernéra Pennsylvánie Toma Ridga, ktorý sa nijako netají svojimi slovenskými predkami. Z rúk Sláva Mulika prevzal zlatú medailu a pohár Štefana Baniča, ktorým ocenili guvernérove zásluhy na posilňovaní americko-slovenskych vzťahov. Slováci k nám prišli za prácou stavať cesty, železnice a fárať v baniach, stali sa súčasťou našej minulosti, ale sú aj súčasťou nasej úspešnej budúcnosti - povedal guvernér Ridge. Guvernér dostal aj ďalší dar - tortu v podobe slovenskej zástavy. Pri jej krájaní dodal - "úprimne Slovensku želám, aby sa mu podarilo dostať do Európskej únie a do NATO".
Spestrením Memoriálu Štefana Baniča bol aj zoskok tandemov. Jeden z nich vytvorila dvojica Slávo Mulik a Ján Orlovský, chargé d`affaires slovenského veľvyslanectva vo Washingtone.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.