podmienky alebo je proti nim nasadené nové antibiotikum. Americkí mikrobiológovia zistili, že aj väčšinou neškodné stafylokoky si výmenou génov zlepšujú šance na prežitie.
Toto zistenie je odpoveďou na staré otázky o pôvode nových chorôb: Prečo sa koncom 70. rokov objavil toxický šokový syndróm (TSS), pri ktorom sa baktérie v tampónoch silno rozmnožovali a infikovaní sa otrávili? Ako vznikajú kmene pôvodcov, proti ktorým nepôsobí antibiotikum meticilín?
Či sa baktéria Staphylococcus aureus stane pôvodcom choroby, závisí z veľkej časti na jej génoch. Tento bežný mikrób je normálne neškodný a žije na koži alebo v dýchacích cestách zdravých ľudí. Niektoré kmene baktérie však môžu byť životu nebezpečné: Infikujú kožu, krv, močové cesty a spôsobujú choroby od otravou potravinami cez hnisavé kožné infekcie po TSS.
Musserov tím analyzoval gény 36 rôznych stafylokokových kmeňov a zistil, že baktérie potrebujú tri štvrtiny svojich génov pre základné životné procesy. Zvyšná štvrtina však nie je životné dôležitá - pravdepodobne obsahuje nadbytočné dedičné vlohy, a baktérie si ju môžu vymieňať.
Autor: Hamilton (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.