občianske fórum (POF).
Jeden z prednášajúcich Ján Vitko, ktorý je známym odborníkom pre oblasť mestských polícií, hovoril o nedostatkoch, ktoré na Slovensku sú. Súvisia so nedostatočnou symbiózou mestských a obecných polícií s orgánmi samosprávy a občanmi. Ďalším problémom je nízka vzdelanostná úroveň pracovníkov týchto zložiek, ako i nedôvera verejnosti voči policajtom. „Vonku napríklad dávajú ľudia pred odchodom na dovolenku kľúče od domu, aby im ho prekontrolovali aj zvnútra. Skúste si niečo také predstaviť u nás," podotkol J. Vitko.
Taktiež poukázal na to, že zatiaľ čo v Kanade i ďalších krajinách poznajú iba termín kriminálny čin, na Slovensku to sú trestné činy a priestupky, čo „je pozostatok z minulej doby a dosť často sa s ním manipuluje".
Ako totiž zdôraznil, priestupky dodnes nefigurujú v žiadnych štatistikách. Podľa Vitka má ukazovateľ objasnenosti trestných činov, ktorý sa uvádza vo všetkých slovenských policajných štatistikách, slabú výpovednú hodnotu. Uviedol aj fiktívny príklad. Niekde sa stane desať trestných činov, objasnené sú štyri, z toho sa stala jedna vražda. O niekoľko rokov sa na tom istom mieste stane tisíc trestných činov, objasnených je šesťsto, z toho sa stalo sto vrážd. Z toho vyplýva, že aj keď stúpne počet trestných činov a vrážd, podľa kritériá objasnenosti sa situácia zlepšila.
Podľa J. Vitka je úspešnosť objasnenosti na základe údajov ministerstva vnútra 40 až 45 percent. Podľa údajov ministerstva spravodlivosti je odsúdený len každý druhý obvinený. Reálna objasnenosť tak klesá na 20 percent. naviac je zjavné, že existuje aj latentná trestná činnosť, ktorá tvorí 10 až 50-násobok odhalenej trestnej činnosti. Z toho, podľa Vitkových slov, vyplýva, že reálne je zo sto páchateľov trestných činov potrestaný iba jeden, maximálne štyria.
Autor: frk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.