Daša MATEJČÍKOVÁ & Roman KRPELAN
Bývalý minister vnútra Mečiarovej vlády Ľudovít Hudek býva v sídle, ktoré má so zastavaným pozemkom hodnotu asi tridsaťpäť miliónov korún. Výšku tejto sumy odhadol pracovník renomovanej realitnej kancelárie a stavebný inžinier. Dom je postavený nad bytovým komplexom bratislavskej štvrte Lamač, na pozemku širokom päťdesiat metrov a dlhom viac než sto metrov.
MT: Bazén, telocvičňa, aj imitácia kúpeľnej sochy
Tesne pri železnej ozdobnej bráne stojí priestranná garáž pre štyri motorové vozidlá. Jedno pre exministra, druhé pre jeho manželku, tretie pre syna a štvrté - džíp, je spoločné. Strechu garáže zdobí anglický trávnik, na ňom je vytvorená skalka, ktorá sa ťahá aj popri priečeliach ďalších objektov sídla. Pár metrov nad ňou je situovaná menšia stavba - v nej má Hudek starší vinárničku.
K najrozsiahlejšej budove vedie dlažbová cesta - ide o dvojpodlažný dom, ktorý je vstavaný do svahu a spolu s podzemnými priestormi má minimálne tri, možno aj štyri podlažia. Hneď za ním je veľký presklenený objekt, v ktorom je sauna, posilňovňa v podobe malej telocvične a bazén o rozlohe pätnásť krát šesť metrov. Jeho okolie zdobia okrem skalky aj malé stĺpy a soška chlapca, podobná tým v piešťanských kúpeľoch. Medzi domom a relaxačným centrom je priestor dvoch metrov, preto je pravdepodobné, že prechod medzi týmito budovami je riešený podzemnou cestou.
Druhé podlažie vnútrajšku domu je zariadené vkusným starožitným nábytkom - zrejme ide o halu pre hostí. Je tam krb aj barový pult s vysokými barovými stoličkami.
Zainteresovaní tvrdia, že dom môže mať až pätnásť izieb. Bývajú v ňom tri osoby - Ľudovít Hudek s manželkou a so synom.
MT: Umelý potôčik popri vinárni
Objekt exministra je od svojho sprevádzkovania stále v rekonštrukcii. Ide však len o detaily - momentálne tam robotníci viacerých firiem budujú umelý potôčik.
Exminister vnútra sa rozhodol, že budovu domácej vinárne bude "obmývať" tenký, niekoľkocentimetrový pás tečúcej vody.
Tá bude tiecť z vrchnej časti Hudekovho pozemku, z druhej strany bude do kopca vyťahovaná čerpadlami.
Robotníci na to vyhĺbili kanál, ktorý zaizolovali a výslednú imitáciu umelého potôčika bude chrániť vonkajšie nerozbitné sklo.
MT: Zarábal štvrť milióna mesačne?
Pýtať sa, ako prišiel Ľudovít Hudek k takému komplexu, je prirodzené. Rovnako ako otázka - odkiaľ naň zobral peniaze? Ak je predpoklad o tridsaťpäťmiliónovej hodnote celého objektu správny, musel by Ľudovít Hudek šetriť od novembra 1989 po 265 151 korún - viac než štvrť milióna - mesačne. Aj to len v prípade, že by dom postavil dnes. Ten tam však stojí už dlhšie.
Plat ministra za Hudekovho šéfovania rezortu vnútra pritom nepresahoval sumu štyridsaťtisíc korún - minimálne v tom čase si teda nemohol štvrť milióna odkladať do ponožky, ani na knižku. Členovia vlády totiž nemohli prijímať iné ako ministerské príjmy ani v rokoch jeho funkčného obdobia - 1994 až 1996 - čo vyplývalo z platného zákona.
Podľa záznamov z Obchodného registra pritom tento vyštudovaný právnik v minulosti nepodnikal, a nepodniká ani dnes. Krátko pôsobil vo VÚB, kde sa po jeho odchode z Mečiarovej vlády vytvorila nová funkcia, ako šitá pre bývalého ministra vnútra - stal sa generálnym riaditeľom Divízie bezpečnosti a ochrany VÚB. O krátky čas už sedel v predstavenstve tejto bankovej inštitúcie. V súčasnosti tam však oficiálne nefiguruje.
MT: A kontakt na Lexu?
Ľudovít Hudek s nami nekomunikoval a nič o jeho osobe nevedeli ani na tlačovom oddelení HZDS. Podľa niektorých zdrojov je jeho jedinou oficiálnou funkciou post podpredsedu správnej rady futbalového klubu Slovan. Toho, kde figuruje v pozadí Vladimír Poór a v popredí Jozef Svoboda. To, či je Hudek v kontakte so svojím kamarátom Ivanom Lexom - s ktorým istý čas hrával aj tenis - nie je vylúčené, ale ani pravdepodobné.
Aj dnes je však "populárny" najmä vďaka nahratému telefonickému rozhovoru medzi ním ako ministrom vnútra a vtedajším riaditeľom SIS. Hovorilo sa tam o "starom", o kopnutí nepohodlných vyšetrovateľov únosu Michala Kováča ml. do háklivej časti tela, aj o odmene za túto prácu - bozku na čelo. Nakoniec sa mohol jeden bozk od Ivana Lexu zhmotniť v lákavejšiu odmenu - možno aj v druhotnej podobe luxusného sídla?
Autor: Roman KRPELAN & dam
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.