Spišské Vlachy Občianske združenie Scepus v týchto dňoch rekonštruuje jednu z historických budov v Spišských Vlachoch.
Táto budova bude slúžiť pre výučbu remesiel a pre aktivity študentov. "Snažíme sa zachrániť niektoré objekty na Spiši, aj tento je pamiatkovo chráneným objektom a preto som sa rozhodol, aby po rekonštrukcii slúžila pre mladých umelcov. Zatiaľ sem volám mladých umelcov z Košíc, sú to remeselníci. Hlavným sponzorom tohto projektu je Globtel, podporení bol len čiastkový projekt s názvom Dom mladých umelcov na Spiši. Prvá časť rekonštrukcie bude prebiehať cez prázdniny, spočíva v štyroch tak zvaných workshopoch, plenéroch v tvorivých dielňach. Najprv tu boli kamenosochári, teraz tu máme grafiku, 13. augusta začneme remeselníckymi prácami ako je kováčstvo, tkanie kobercov, drotári, umelecký šperk, košikárstvo a 28. augusta prídu keramici. My sme našli človeka, ktorý mal svojho času podobný záujem, nahováral viacerých umelcov, architektov aby si kúpili domy tu vo Spišských Vlachoch, aby sa to mohlo rozbehnúť, ale nevyšlo to. Tento dom fakticky dvanásť rokov chátral, keď sa majiteľ o nás dozvedel, že hľadáme nejaký objekt, tak nám dal do prenájmu tento. Hlavne hľadáme budovy v mestách, kontaktujeme sa buď to s Mestským zastupiteľstvom, alebo s miestnou samosprávou, alebo cirkvou, ktorá má nevyužité objekty. Snažíme sa s nimi dohodnúť o dlhodobom prenájme takýchto domov. Našou snahou je pomôcť miestnym ľudom, ktorí tu žijú, mne to je jedno, či to je Róm alebo iný občan, či to je černoch, alebo Vietnamec, to je jedno, nerobím žiadne rozdiely". uviedol riaditeľ Občianskeho združenia a agentúry Scepus Peter Šeďo. Podľa neho dostane v zrekonštruovaných priestoroch šancu každý, kto má záujem. "Hlavne sa orientujeme na mládež, keď že tu máme remeselníkov, umelcov, chceme tu vytvoriť dielne, ateliéri.
Tento dom by mal byť otvorený aj pre verejnosť, aby miestna mládež mohla vstúpiť do dielní a naučiť sa čosi z kováčstva, a keramiky , tkania kobercov a podobne. Je to dlhodobý projekt, to neznamená, že za rok nám prinesie nejaký zisk, v podstate už dva roky zháňam ľudí v regióne, ktorí by mali záujem sa do tohto projektu zapojiť a nakoniec som ich aj našiel.
Záleží to najviac na ľuďoch, ani nie tak na peniazoch, ale aj to treba. Do tohto projektu zapojení nielen umelci, remeselníci, ale i pamiatkári, architekti,". uviedol P. Šeďo a dodal, že na budúci rok chce otvoriť pre turistov dvor, kde budú fungovať denné remeselné trhy, ale aj ukážky remesiel. "Spiš je pre turistov nádherný, príroda, pamiatky, ale turisti to všetko iba prefrčia, pozrú si Spišský hrad a odídu preč. Preto im chceme v budúcnosti ukázať aj nejaké divadlo, hudbu, či už renesančnú, folklórnu alebo modernú," hovorí P. Šeďo. Spišské Vlachy považuje krásne mesto a spomína na doby, keď sa tu doslova žilo naplno. "Chceme, aby v meste vzrástol aj turisticky ruch.
Snahou nášho občianskeho združenia je spolupráca s inými občianskymi združeniami, ktoré pôsobia tu, na Spiši.
Chceme dopracovať jeden pracovný zámer, mi ho zatiaľ voláme Pamiatky, ľudia, a príroda Spiša. Minulý rok sme projekt predkladali na schválenie Ministerstvu výstavby SR a dovolím si povedať, že vcelku úspešne. Napriek tomu že sme neboli vybraní dostali sme sa do užšieho finále, spomedzi 150 projektov sme boli vybraní medzi dvadsať vo finále. Výslovne ho ešte treba dopracovať, aby mala myšlienka širšie zázemie, musíme sa snažiť ten projekt do budúceho roku odovzdať a získať peniaze z predstupového fondu Phare. Okrem hlavného sponzora projektu nám pomohlo aj veľa miestnych podnikateľských subjektov, najviac nám pomohli Vápenka v Margecanoch, ktorá nám poskytla 50 vriec vápna. Mesto nám tak isto pomáha materiálne, ďalej pekáreň - združenie PAP, a Technické služby mesta - firma Nova zo Spišskej Novej Vsi nám vyvážali zadarmo odpad, a Ekokrom z Krompách finančne zatiaľ nikto," dodal Šeďo Peter.
Autor: Cyril Dunka
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.