číhajú, vrátane absencie obchodnej etiky prevádzkovateľov niektorých zábavných podnikov a pohostinských zariadení.
Je pozoruhodné, že takmer všetky menované bary, kluby, kaviarne a reštaurácie sa nachádzajú v samotnom srdci Budapešti, niektoré z nich dokonca na známej Váci utca.
Veľvyslanectvo USA v Maďarsku zostavilo najnovší "čierny zoznam" na základe konkrétnych skúseností amerických turistov v týchto zariadeniach. Podľa nich v niektorých z nich chýbal nápojový lístok s cenami, pričom sa za konzumované nápoje účtovali horibilné sumy. V iných prípadoch siahli "hostitelia" údajne k hrozbám, ba aj fyzickému násiliu, aby si vynútili úhradu privysokých cien.
Maďarskí znalci pomerov upozorňujú na fakt, že s majiteľmi pohostinských zariadení často spolupracujú prostitútky, ktoré si tradične objednávajú najdrahšie nápoje, ale nezriedka pijú v skutočnosti iba bezfarebnú alebo zafarbenú vodu. Cudzinci o ich "spoločníčkach" málokedy informujú.
Maďarské zdroje zároveň poukazujú na skutočnosť, že štyri z kritizovaných podnikov patria istému elektrikárovi, o ktorom nevedno, kto stojí za ním. Najviac možností zasiahnuť majú v tejto oblasti pracovníci Inšpektorátu na ochranu spotrebiteľov, ktorí môžu požiadať o pomoc aj maďarskú políciu. Na uzavretie podniku sú však potrebné adekvátne dôkazy.
Umelo vysoké ceny nie sú však jedinou "hrozbou", na ktorú upozornila americká ambasáda maďarský rezort hospodárstva. Ide aj o krádeže a prejavy banditizmu na uliciach Budapešti, na inkriminovaných miestach ktorej by sa čoskoro mali objaviť nové kamery umožňujúce policajtom lepší prehľad o situácii.
Američania nie sú jediní, ktorí v posledných rokoch upozorňujú vlastných turistov na niektoré negatíva návštevy maďarskej metropoly. Iba nedávno sa o "obrátenej strane" maďarskej pohostinnosti presvedčil istý Francúz počas služobnej cesty v Maďarsku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.