predbežných britských kontrolách na pražskom ruzynskom letisku a mohol sa presvedčiť, či úradníci niekoho nediskriminujú.
Kavan o tom ubezpečil predsedníčku predstavenstva ČHV Hanu Havelkovú a výkonnú riaditeľku výboru Janu Chržovú počas pondelkového stretnutia. Opätovne zdôraznil, že sa rád zoznámi s akýmikoľvek dôkazmi, ktoré svedčia o diskriminácii cestujúcich. Predstaviteľky ČHV ubezpečil, že ministerstvo zahraničných vecí je v stálom kontakte s britským veľvyslanectvom.
Kavan už minulý týždeň uviedol, že v prípade, ak sa objavia dôkazy o diskriminácii, požiada českú vládu, aby vyzvala britskú stranu na zrušenie dočasných kontrol na letisku. Šéf českej diplomacie však opatrenia nepovažuje za diskriminačné a pôsobenie britských konzulárnych úradníkov na letisku podľa neho nie je v rozpore s českými zákonmi a nenarušuje ani štátnu suverenitu ČR.
Šéf českej diplomacie sa stretol s prezidentom Medzinárodnej rómskej únie Emilom Ščukom a predsedom Rómskej občianskej iniciatívy Štefanom Ličartovským, ktorí požiadali o zrušenie kontrol.
Britskí úradníci, ktorí pôsobia na letisku na základe britsko-českej dohody už dva týždne, zabránili v ceste na britské ostrovy asi stovke českých občanov, prevažne Rómov. Proti britským kontrolám sa ostro postavil predseda Poslaneckej snemovne Parlamentu ČR Václav Klaus, podľa ktorého kontroly narušujú suverenitu českého štátu a sú prejavom etnickej diskriminácie. Klaus by uprednostnil zavedenie vízovej povinnosti pre českých občanov. Proti kontrolám na letisku sa vyslovili aj minister kultúry Pavel Dostál a predseda Senátu Parlamentu ČR Petr Pithart.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.