problémami. Teraz vedci objavili zmeny v mozgu, ktoré sú za tento fenomén zodpovedné.
Dr. Jennifer L. Eberhardtová s kolegami zo Standfordskej univerzity v Kalifornii požiadala 19 mužov - 9 černochov a 10 belochov - aby si prezreli fotografie tvárí príslušníkov oboch rás. Zatiaľ, čo si účastníci štúdie prezerali fotografie, činnosť ich mozgu monitoroval prístroj merajúci magnetickú rezonanciu.
Vedci zistili, že ak sa dobrovoľník díval na fotografiu tváre osoby rovnakej rasy, pri meraní magnetickej rezonancie mu "zasvietila" v mozgu špecifická oblasť. Ak sa díval na fotografiu ľudí inej rasy, táto oblasť sa neaktivovala až do takej miery, uvádza sa v augustovom čísle magazínu Nature Neuroscience.
"Predpokladali sme, že človeku sa pri pohľade na tvár osoby rovnakej rasy aktivuje určitá časť mozgu, ktorá sa inak neaktivuje do takej miery, ak sa človek díva na tvár príslušníka inej rasy. Náš predpoklad sa potvrdil - výsledky boli u všetkých účastníkov štúdie skoro rovnaké," povedala Eberhardtová pre Reuters Health. Ako ďalej dodala, táto vretenovitá oblasť mozgu sa aktivuje len keď človek hľadí na tvár, ale nereaguje pri pohľade na predmety a dokonca ani na iné časti tela.
Podľa Eberhardtovej je zaujímavý aj fakt, že spomínaná špecifická oblasť mozgu sa aktivuje aj pri pohľade na niečo, v čom sa človek naozaj vyzná. Ako príklad uviedla, že vretenovitá oblasť by sa u ornitológa mohla aktivovať pri pohľade na vtáka.
V ďalšom teste zameranom na to, či sú dobrovoľníci schopní určiť tváre, ktoré videli už pred tým - nezávisle na rase - dostali zasa súbor fotografií tvári oboch rás. Niektoré snímky im potom ukázali opäť, boli však pomiešané s novými fotografiami. Pri tomto pokuse si najlepšie počínali Afroameričania - aj keď najlepšie im to išlo pri príslušníkoch vlastnej rasy. Naopak, belosi si na videné tváre nedokázali presne spomenúť.
Vedci sa teraz budú pokúšať skúmať tento fenomén v jednotlivých rasách a pozornosť venujú aj tomu, ako sa príslušníci rôznych rás vnímajú navzájom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.