Korzár logo Korzár

Vysoké Tatry v literatúre troch storočí

O Vysokých Tatrách vznikali literárne diela, propagačné informácie, state v učebniciach v 17. storočí. Z nich sa dozvedáme o prvých výstupoch,

prvej plastickej mape, či prvej kresbe ceruzkou a rôznych zaujímavostiach. Kto písal v týchto veľhorách od druhej polovice 17. do začiatku 19. storočia?

Prvé literárne spracované informácie o Vysokých Tatrách uvádza vo svojich dvoch dielach DÁVID FRÖHLICH (1595 1648), kežmarský rodák, riaditeľ Kežmarského lýcea cisársko-kráľovský matematik a astronóm, profesor dejepisu a vydavateľ kalendárov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ako prvý písomne doložený je jeho výstup, ktorý uskutočnil s dvoma kamarátmi na nemenovaný "najvyšší vrch Karpát" v roku 1615 (pravdepodobne Kežmarský alebo Lomnický štít, nazývaný domorodcami tiež "DEDO".

SkryťVypnúť reklamu

V latinskej písanej učebnici "MEDULLA GEOGRAFIAE PRACTICAE" vydanej v roku 1639 v Bardejove venuje Tatrám dvadsať riadkov. Tatry opisuje ako "Súčasť Karpát, pásu Sarmatských vrchov, oddeľujúcich Uhorsko od Haliča, Sliezska, Moravy a rakúskeho Zadunajska" s najvyššími hrebeňmi na Spiši, v blízkosti jeho rodiska CEASAREOPOLIS Kežmarku, nazývanými Kežmarské vrchy, alebo Snežné pohorie. Slovania ich pomenovali "TATRY" alebo "TARCZAL", čo znamená holé a skalnaté hory. Štít, ktorý je obrátený k Liptovskej župe nazývajú okolití obyvatelia KRIVÁŇ, teda volský roh, vyslovuje názor, že "tieto hory sú oveľa divšie a strmšie než talianske, švajčiarske a tirolské Alpy". Sú takmer neschodné, preto ich aj milovníci prírody len zriedka navštevujú. Druhé jeho dielo "BIBLIOTHECA SEN CYNOSURA PEREGRINANTIUM" vydal ako príručku pre turistov v r. 1644.

SkryťVypnúť reklamu

Fröhlichovým vrstovníkom bol KRISTIÁN AUGUSTINI AB HORTIS (1598 1650), taktiež kežmarský rodák, mestský lekár v Kežmarku a prírodovedec. V roku 1631 založil vo Viedni Dvorskú botanickú záhradu, za čo obdržal od cisára predikát "AB HORTIS". Zapodieval sa plánom založiť prírodovedné múzeum. Skúmal výrobu kosodrevinového a limbového oleja ako liečivého balzamu a jeho terapeutické účinky. Jeho dielo "DE BALSAMO CARPATICO, DE GEMMIS HUNGARICO" z roku 1640 zostalo v rukopise a nezachovalo sa.

V roku 1683 vyšiel nemecky písaný dobrodružný cestopis "UHORSKÝ ČI DÁCKY SIMPLICISSIMUS" s tatranskou tématikou, ktorého autorstvo sa pripisuje sliezskemu hudobníkovi a skladateľovi vratislavskému rodákovi DANIELOVI SPEEROVI (1636 1707), ktorý ako 18-ročný študent chodil po Slovensku. Študoval v Kežmarku a v Levoči. V diele okrem iného farbisto popisuje výstup na nemenovaný tatranský končiar (pravdepodobne Kežmarský štít), ktorého sa za sprievodu miestneho učiteľa zúčastnil so štyrmi spolužiakmi roku 1655. Táto kniha bola ešte v r. 1977 najčastejšie vydávanou knihou s tatranskými vzťahmi v prekladoch do slovenčiny, polštiny a maďarčiny.

SkryťVypnúť reklamu

Osobitný výraz v histórii propagácie Vysokých Tatier má rodina BUCHHOLTZOVCOV.

JURAJ BUCHHOLTZ starší (1643 1725), sabinovský rodák, učiteľ v Spišských Vlachoch, Dobšinej, Spišskej Sobote, evanjelický farár v Batizovciach a napokon vo Veľkej Lomnici. Znalec Tatier bol účastníkov prvého známeho výstup na Slavkovský štít v r. 1644, ktorý opísal v r. 1714. Je to prvý autor, ktorý uviedol konkrétny názov zdolaného tatranského končiara. V nemecky písanom diele "Široko ďaleko ozývajúce sa Spišské snežné hory" sa rozpisuje o vlastných skúsenostiach a znalostiach Tatier, o ich krásach a využívaní ich pokladov cudzincami. Rukopis z r. 1719 bol vydaný až r. 1897. Jeho rukopis Autobiografia taktiež v nemčine "HISTORICKY RODOPIS" z roku 1704 vyšiel knižne až r. 1924.

Jeho syn JURAJ BUCHHOLTZ mladší (1688 1737), rektor v Paludzi a Kežmarku, prírodovedec, znalec Vysokých a Belanských Tatier, organizátor žiackych exkurzií do hôr, sprievodca zahraničných bádateľov, autor viacerých prírodevedeckých štúdií je prvým autorom ceruzkou kreslenej panorámy Vysokých Tatier z r. 1717. V roku 1783 v 3. dieli "UHORSKÉHO MAGAZÍNU" uverejnil názvoslovie tatranských končiarov a vrchov.

Jeho brat JAKUB BUCHHOLTZ (1696 1759) bol remeselníkom ihlárom. Ako samouk sa zaujímal o tatranskú prírodu. Zbieral nerasty, rastlinky a iné zvláštnosti Tatier. V roku 1746 daroval celú zbierku cisárskemu dvoru. Bol iniciatorom a sprievodcom cisárskej komisie r. 1751, ktorá mala za úkol ich preskúmať z hľadiska výskytu rúd a drahých kovov a spojenie tatranských plies s morom. Táto komisia (ktorá mimochodom dva dni vyčkávala pri niekdajšom Pribylinskom plese v Tichej Doline, či sa morský príliv a odliv prejaví vlnobitím na jeho hladine) vyvrátila povesti o náleziskách zlata a iných kovov ako aj bezodnosti plies v Tatrách. Cestu tejto komisie opísal v nemecky písaných rukopisných prácach v roku 1752.

"Popis čarokrásnych Karpatských Snežných hôr" a "Cesta do pohoria Karpát" vyšli vo Windischovom "Ungarisch magazin" až r. 1783. Jakub Buchholtz bol autorom prvej plastickej mapy Vysokých Tatier. O týchto veľhorách písalo už veľa autorov v rôznych súvislostiach okrem tých, ktorí sú tu uvedení, ešte 27 a určite ich bolo viacej len v rozmedzí troch storočí.

Autor: Svätopluk NOVOTNÝ

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 223
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 250
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 068
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 096
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 785
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 211
  7. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 550
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 543
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu