Dočkala sa aj kolkovania...
Stokorunová bankovka vzoru 1961 je jednou z najdlhšie obiehajúcich bankoviek na území Československa. Sú známe dva typy, ktoré sa líšia dobou platnosti. Prvé vydanie sa dostalo do obehu 1.12.1962, druhé začalo platiť 7.2.1993, platnosť stokorún vzoru 1961 definitívne skončila 7.2.1993. Druhé vydanie sa dostalo do obehu po stiahnutí nie veľmi populárnej stokoruny s námetom Klementa Gottwalda. Platidlo, ktoré si mnohí dobre pamätáte, spĺňalo funkciu zákonných peňazí tridsaťjeden rokov. Za toto dlhé obdobie sa používalo viac druhov tlačových techník, vďaka čomu vzniklo väčšie množstvo zberateľských variánt. Vďaka dlhej dobe platnosti sa vystriedalo väčšie množstvo sériových čísel a číslovačov. Prvé vydanie od druhého najrýchlejšie rozlíšime, ak si pozornejšie všimneme vodoznak. Teraz sa podrobnejšie pozrime na jednotlivé varianty a typy stokorún, aké sú rozdiely a ako ich najjednoduchšie rozlíšime.
Ako prvé sa dostali do obehu série C, D, B, ktoré sú vytlačené mokrou technológiou. Dĺžka tlačového obrazca na lícnej strane je 126 milimetrov, na strane rubu 124 milimetrov. Bankovka je chránená vodotlačou hviezda a list, vodotlačová výstuž je umiestnená na lícnej strane. Tieto podrobnosti pripomíname iba preto, lebo práve v týchto detailoch sú medzi jednotlivými sériami dosť značné rozdiely. Ďalšie série Z, T, R, B sú tlačené suchou tlačou, dĺžka tlačového obrazca na líci je 129 milimetrov, na rube 126 milimetrov. Rozdiel oproti predchádzajúcemu variantu je v tom, že vodotlačová výstuž je umiestnená na rube. U sérii P, X sa vyskytujú niektoré rozdiely v tvare číslovača, ktoré nebudeme podrobnejšie rozoberať. Zaujímavejšie je to, že séria X sa po stiahnutí stokoruny Gottwald začala opäť tlačiť. S číslovaním sa pokračovalo od miesta, kde bola tlač ukončená. Tak existuje prvé aj druhé vydanie stokoruny so sériovým písmenom X. V čom je rozdiel? Prvé vydanie má vodotlač hviezda a list, ako už sme spomínali. Druhé vydanie má úplne iný typ vodotlače hviezda v liste. Sú aj iné rozdiely v niektorých detailoch, no tým sa teraz podrobnejšie nebudeme venovať.
Teraz sa spoločne pozrime na niektoré ďalšie zaujímavosti, ktoré sa spájajú s históriou zelenej stokoruny. Autormi výtvarného návrhu boli František Heřman, Ján Mráček, Ladislav Jirka, rytecké práce vyhotovil Jindra Schmidt. Posledná bola tlačená séria M, ktorá patrí medzi vzácnejšie série. Stokoruny vďaka dlhému obehu prežili aj kolkovanie. Na Slovensku boli kolkované kolkom tehlovo červenej farby. Okolkované stokoruny platili od 8.2.1993 do 30.11.1993, dodatočná výmena bola možná do 31.3.1994. Česká republika stokoruny použila tiež ako provizórne platidlá. Platidlá boli kolkované s tmavozeleným kolkom s ružovou podtlačou. V Českej republike kolkované stokoruny obiehali od 8.2.1993 do 31.8.1993, výmena bola možná do 31.5.1994. Vidíme, že za tridsaťjeden rokov sa stokoruna v obehu dožila aj kolkovania. Ak sa špecializujete na papierové platidlá, tak by rozhodne nemali zo zbierky chýbať všetky série a varianty, ktoré by mali byť v perfektnom stave. Stojí to však zato, lebo získame peknú kolekciu bankoviek, ktoré sú cenovo prístupné pre každého záujemcu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.