Žiadajú Dzurindu o okamžité potvrdenie nadobúdateľa, alebo ozdravné riešenie
Šarišské Michaľany - Zamestnanci Imuny š.p, Šarišské Michaľany už stratili ilúzie, že sa ich situácia vyrieši. Zo 480 pracovníkov, ktorí sú mimochodom stále na 60-percentnej mzde je v týchto dňoch v závode len necelá päťdesiatka. Dôvodom je odstávka, počas ktorej sa vykonáva údržba technológie, ale faktom je aj to, že nemajú z čoho vyrábať. Chýbajú im totiž prostriedky na zakúpenie komponentov pre výrobu. "Už asi nikto neverí, že firma nespeje k zániku. Veď aj druhé kolo výberového konania na kupcu je len ďalším vetrom," povedal nám včera odborový predák Imuny Štefan Vaško. Po spomínanom druhom kole, kedy komisia odporučila spoločnosť Eurostart - Tradehouse, s. r. o., Nitra, očakávali rýchle riešenie. Vláda totiž avizovala, že sa záležitosťou bude zaoberať v čo najkratšom termíne. Doteraz sa tak nestalo.
Mimochodom, ako sme sa dozvedeli, manželka konateľa Wernera R. F. Volgera, pochádza zo Sabinova a ako rodáčka má sama záujem na tom, aby Imuna ožila. Firma, ktorá sa na prvý pohľad zaoberá len obchodom, má teda na prevzatie štátneho podniku aj iné dôvody. Túto informáciu nám potvrdil aj právnik Imuny, š. p. Kornel Bučák, ktorý je zároveň hovorcom spomínaného záujemcu.
Viac informácií nám však odmietol poskytnúť až do skončenia rozhodovacieho procesu. "Oficiálne stanovisko nemáme a až do jeho zverejnenia je informačné embargo. Pokiaľ viem, výsledok bude známy 15. augusta," povedal nám.
Zamestnanci organizovaní v Slovenskom odborovom zväze pracovníkov zdravotníctva a sociálnej starostlivosti ZV OO Imuna, š. p., však už nemajú trpezlivosť. Svedčí o tom aj žiadosť o doriešenie privatizácie, alebo uplatnenie iných ozdravných opatrení, ktorú včera odoslali na Úrad vlády SR Mikulášovi Dzurindovi. Ako uvádzajú, už v januári zaslali na rovnakú adresu uznesenie ZV OO, v ktorom vyjadrili nespokojnosť s neefektívnym riešením problémov týkajúcich sa š. p. Imuna Šarišské Michaľany. Počiatočné ignorovanie tohto uznesenie zo strany premiéra, ich v marci prinútilo upozorniť verejnosť na znehodnocovanie štátneho majetku, znižovanie pracovných príležitostí a sociálnych štandardov prostredníctvom protestného zhromaždenia.
Odpoveďou Dzurindu bolo poverenie ministra Romana Kováča, aby situáciu riešil. "Ten nám zaslal stanovisko, v ktorom je deklarovaná úspešná privatizácia vykonaná v apríli 2001, ktorá vyrieši existenčné podmienky podniku a zabezpečí jeho ďalší rozvoj. Žiaľ, zase išlo o prázdne slová. Potrestaní zostali zamestnanci, ktorým firma nevypláca mzdy," komentoval Vaško. Zároveň dodal, že dianie okolo privatizácie, ktoré zastrešuje Vláda SR svedčí o povrchnom prístupe kompetentných. Následkom čoho je dnes Imuna vo výrobnom kolapse. Preto žiadajú predsedu vlády, aby bez zbytočných prieťahov sa buď odsúhlasilo rozhodnutie výberovej komisie o nadobúdateľovi, alebo zrealizovali opatrenia, ktoré zabránia zániku Imuny. Zároveň upozornili, že keď do konca augusta sa toto nedorieši, odborová organizácia sa pustí do radikálnejších krokov.
Anna KOŠUTHOVÁ
Autor: PRIVATIZÁCIA
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.