Drienovskej Novej Vsi (okres Prešov). Tamojšia stomatologička Mária Kokavcová tam totiž z dôvodu dlhodobej maródky už od vlaňajška neošetruje pacientov. Zabezpečené zastupovanie iných lekárov, 3200 pacientov v obvode nemohlo uspokojiť, pretože im vždy ošetrili len bolestivé zuby, ale neliečili ich. Nehovoriac o tom, že dodnes nevedia, kde sú ich zdravotné záznamy.
Pripomíname, že priestory v Drienovskej Novej Vsi sa ani nedajú nazvať ambulanciou. Ako sme sa presvedčili, ide o prázdnu plesnivú miestnosť a ambulanciu pripomína vari len umývadlo, diera po zubárskom kresle, stará pohovka, a ceduľka na dverách oznamujúca ordinačné hodiny doktorky Kokavcovej. Podľa kompetentných však zdravotný obvod de jure existoval a o tom, že pacientom nikto neposkytuje starostlivosť údajne nevedeli.
V tom čase však už zásluhou starostu obce Kendice Jozefa Hlavatého, ktorý po schválení obecným zastupiteľstvom investoval obecné prostriedky do rekonštrukcie nevyužitých priestorov v tamojšej materskej škole, vznikla nová ambulancia s jediným záujemcom Stanislavom Tudajom. Dokonca zariadená. Ostávalo už len zlegalizovať jej vznik a získať na prevádzku povolenie. Keď sme sa o tejto záležitosti informovali, krajský štátny lekár Peter Bandura nám povedal, že Kokavcová požiadala o zrušenie licencie a pokiaľ neuplynie stanovená lehota žiadne zmeny neprichádzajú do úvahy.
Podľa našich informácií Kokavcová ešte začiatkom marca požiadala o zrušenie licencie zo zdravotných dôvodov. V apríli vydal odbor zdravotníctva na Krajskom úrade (KÚ) rozhodnutie o vyhovení žiadosti s tým, že plynie dvojmesačná výpovedná lehota. Ešte v polovici toho istého mesiaca si to však lekárka rozmyslela a odvolala sa. V máji KÚ vyhovel jej žiadosti, teda zastavil výpovednú lehotu. Keď malo v júni rozhodnutie nadobudnúť právoplatnosť, koncom júna opäť požiadala o zrušenie licencie. Po celý ten čas boli pacienti z troch obcí bez lekára.
Bandura nám vtedy sľúbil, že si dá skutočnosti, o ktorých ho informovali starostovia a napokon aj my preveriť. Zaujímal nás výsledok, a tak sme včera krajského štátneho lekára oslovili. "O výsledku môžem ťažko konkrétne hovoriť. Uplynulý týždeň sa okresný štátny lekár, ani hygienik totiž do priestorov nedostali. Všetko tam bolo zamknuté a na dverách nenašli ani žiadny oznam. Konštatovali len, že podporia vznik novej ambulancie a odporúčajú zánik licencie doktorky Kokavcovej," povedal nám Bandura. Dodal, že hoci tak mohli postupovať, nepristúpili k správnemu konaniu, lebo tento proces by trval ešte dlhší čas.
Podľa jeho slov, lehota na zánik licencie uplynie koncom augusta a on v záujme dostupnosti strediska pre pacientov podporí vznik ambulancie v Kendiciach s tým, že zdravotný obvod ostane zachovaný a zmení sa len jeho sídlo. Z pohľadu krajského lekára Tudaj spĺňa zákonné podmienky na udelenie povolenia, ale všetko ešte záleží od stanoviska prešovskej Regionálnej komory zubných lekárov (RKZL). Tá sa totiž vyjadruje k odbornej a vecnej, teda technickej spôsobilosti konkrétneho lekára.
Oslovili sme aj RKZL, ale jej prezident Igor Kuba je teraz na dovolenke. Dozvedeli sme sa však, že v týchto dňoch už členovia komory pripravujú pre krajského štátneho lekára, ako aj pre celoslovenskú komoru stanovisko. Plánujú ho odovzdať na budúci týždeň a tak sa zdá, že do konca augusta bude záležitosť kompetentnými orgánmi posúdená a uzavretá. V tejto chvíli ostala sporná len otázka, či zubár Tudaj, ktorý je zastrešený košickou komorou, požiada o členstvo aj v prešovskej, čo nedovoľujú stanovy, alebo mu udelia výnimku. Síce nevysloveným, ale najpodstatnejším problémom je zrejme to, že RKZL ho pri predchádzajúcich jednaniach upozornila, že svoje výkony za takých okolností bude musieť robiť za priamu platbu, nie na základe zmlúv s poisťovňami. S tým by určite žiadny z pacientov dlhodobo nesúhlasil a Tudaj očakáva, že sa mu vložené investície do zariadenia ambulancie vrátia.
Zaujímalo nás, aký názor má na tieto fakty krajský štátny lekár. "Taký postup by bol v medziach zákona vtedy, keby nová ambulancia bola nad rámec siete, teda v obvode by existovali ambulancie aj v Drienovskej N. Vsi aj v Kendiciach. Keďže však ide len o zmenu sídla, nevidím dôvod na platby v hotovosti. Napokon, v evidencii máme viacero takých prípadov, že lekári pracujú na rozhraní dvoch krajov," konštatoval Bandura.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.