do platnosti nový zákon o samosprávach, ale ľudia mu zjavne nerozumejú a naďalej chápu mestské a obecné úrady ako národné výbory," povedal nám Andrew T. Adam v. Rhédey (na obr.) na seminári o samospráve, ktorý zorganizovalo Prešovské občianske fórum. Rhédey, ktorý bol školiteľom na seminári, je riaditeľom Medzinárodného inštitútu pre manažment zmeny a členom Rady Kanadskej spoločnosti pre moderné štúdiá. K tomu, že verejnosť nerozumie fungovaniu samospráv, dodal: „Ľudia to berú tak, že sa zmenil len názov, čo zďaleka nie je pravda. Ide fakticky o novú inštitúciu, ktorá pôsobí a má pôsobiť so zaangažovaním občanov do diania v obci, no ľudia sa na to dívajú, ako by to išlo mimo nich. Ani veľké množstvo poslancov nerozumie tomu, ako to má vyzerať a čo sa od nich očakáva." Podľa jeho slov verejnosť nevie, ako môže „interpelovať činnosť samosprávy, bez toho, aby len nadávala". Ako uviedol, účinný systém, cez ktorý sa občania môžu zapojiť do činnosti samosprávy, existuje, len občania ho nepoznajú.
Riešenie vidí Rhédey vo vzdelávaní, pričom samospráva má niesť zodpovednosť za vzdelávanie svojich zástupcov, ale i občanov. Podľa jeho slov však ide o proces, ktorý je na dobrej ceste, aj k pozitívnym zmenám prichádza zdĺhavo. Napriek tomu, že sa za vyše desať rokov fungovania sa vyskytli viaceré sporné prípady, tento model sa podľa Rhédeya „jednoznačne osvedčil".
Na margo chystanej reformy verejnej správy a s ňou spojeným vznikom vyšších územných celkov, ktoré budú mať ešte väčšie právomoci a rozhodovať o ešte väčších peniazoch, Rhédey uviedol: „Myslím, že tu v roku 1990 došlo k niečomu veľmi dobrému, mám na mysli zákon o samospráve a podľa môjho názoru by sa mal tento zákon preniesť aj na tie väčšie celky. Keď sa niečo osvedčilo a osvedčuje, bolo by dobré to využiť."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.