najmä bývanie a sociálne podmienky tamojších Rómov. Väčšina z nich tvrdí, že starosta obce Vladimír Pavlík sa o túto menšinu vôbec nezaujíma.
"Starosta nám nepomáha a nestarajú sa ani poslanci. My máme v zastupiteľstve troch poslancov - Rómov, no keď chcú pre nás niečo zariadiť, ich návrh neprejde, pretože ich je málo," uviedol jeden z obyvateľov tamojšej osady Ladislav Žiga.
Bystranských Rómov trápi predovšetkým to, v akých domoch a chatrčiach žijú. "Táto bytovka tu stojí už desať rokov, ale nemôžeme sa do nej nasťahovať lebo je rozkradnutá. Bola tu kontrola, ktorá ju preberala a niektorí v nej mohli už dávno bývať. Teraz je však vyrabovaná a nemôžeme sa tam nasťahovať. Ja mám ženatých synov, ktorí nemajú kde bývať. Žijeme na kope pätnásti a starosta nám nedá stavebné povolenie, aby si niečo mohli vybudovať", povedala Ľudmila Horváthová.
Ďalší Rómovia sa sťažujú na nedostatočnú hygienu. Poukazujú na to, že nemajú ani to základné pitnú vodu. "Je tu špina a voda, ktorú používame, je závadná. Veľa ľudí má z nej zdravotné problémy. Deti majú hnačky a vysoké teploty. Máme tu aj čističku, ktorá doslova hnije, no peniaze obecný úrad vráža niekam inam," tvrdí Ľ. Horváthová.
Starosta obce Bystrany, Vladimír Pavlik, však vidí skutočnosť celkom inak. Podľa jeho tvrdenia sa na tamojšom obecnom úrade až 90-percent robí pre rómsku osadu. Tvrdí, že s jej obyvateľmi sa zle spolupracuje, pretože ich námietky a požiadavky sú vysoké a náročné, ale priložiť ruku k dielu nechcú.
"Ich nemotivuje žiadna práca. Zamestnávajú sa cez VPP len preto, aby sa im opäť zvýšili sociálne dávky. Je medzi nimi len málo takých, ktorí sa niečo snažia pre obec urobiť. Minulého roku sa odtiaľ vyviezlo 150 "fúr" odpadu, čo oni vyprodukovali. Pritom odvoz jednej "fúry" na smetisko stojí 1000 korún. A oni sa potom pýtajú, kde sú peniaze. Aj za stav bytovky zodpovedajú. Cez rozbité okná vošli dnu a všetko, čo bolo zo železa a nebolo privarené, predali v zberných surovinách. Tá časť bytovky je teraz rozbrakovaná a nemôžu tam bývať," vysvetlil V. Pavlík.
Obec sa v týchto dňoch borí s problémom, ktorý nastal pri započatej výstavbe 40 rodinných domov. Stavba je pozastavená, pretože na ňu chýbajú finančné prostriedky. Podľa starostu by peniaze mali v najbližšom období pozháňať a nízko kapacitné rodinné domčeky začnú stavať zhruba o jeden či dva mesiace. Hodnota jedného bude predstavovať 350 až 400-tisíc korún.
"My sme s tým najprv nesúhlasili, chceli sme vyšší štandard. Bohužiaľ nám to nevyšlo, pretože obecný úrad by sa musel zadĺžiť. Pôžičku by sme museli splácať tridsať rokov a to by pre nás nebolo únosné," uzavrel bystranský starosta.
Autor: Cyril Dunka
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.