1983, pričom za dodávateľa bolo určené vtedajšie Železničné staviteľstvo, keďže zákon o verejnom obstarávaní v tom čase neexistoval. Po privatizácii Železničného staviteľstva vznikol Kopastav, s. r. o., ktorý v tejto stavbe pokračoval. Avšak v roku 1997 bola stavba utlmená, pretože na ňu výrazne stúpli náklady jednak precenením, jednak rozšírením predmetu dodávky. Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) sa dostali v rokoch 1995 až 1998 do veľkých finančných problémov, a tak pozastavili všetky investície a táto nebola výnimkou. Až minulý rok v júni sa ŽSR podarilo zohnať prostriedky na dokončenie stavby v objeme 150 miliónov korún. Tohto roku by sa malo preinvestovať 40 miliónov, zvyšok v roku budúcom.
"Vtedy sme podpísali zmluvu s Kopastavom o tom, že dokončíme stavbu a všetky peniaze pôjdu cez Kopastav ako generálneho dodávateľa pre poddodávateľov," uviedol nedávno pre Korzár zástupca generálneho riaditeľa ŽSR Ladislav Saxa. Zdržiavanie výstavby však pokračovalo po tom, čo bol Krajským súdom v Košiciach na firmu Kopastav vyhlásený konkurz. Dodávateľstvo stavby následne prebrala cedáciou firma Megastav, s. r. o., pričom prebrala na seba všetky záväzky súvisiace so stavbou.
V posledných dňoch to však vyzerá tak, že sú všetky štrapácie ohľadne výstavby železničnej nemocnice zažehnané. Stavbu dokončili a je len otázkou času, kedy sa stará nemocnica presťahuje do nových priestorov. "Budova je dokončená, už sa zariaďuje, avšak nie je jednoduché preniesť celú nemocnicu do nových priestorov. Do konca roka by sme však už chceli jej prevádzku spustiť," tvrdí L. Saxa.
Ako dodal, momentálne sa finišuje na zariaďovaní novej časti železničnej nemocnice, kde bude sídliť chirurgia, neurológia, interné oddelenie, ako aj ostatné dôležité zložky. "Mali sme veľké problémy s financovaním výstavby, pričom bola načas aj pozastavená. Bolo by však veľkou chybou ju nedokončiť. Košická nemocnica poskytuje totiž dobrú starostlivosť, disponuje kvalitným vybavením, avšak tamojší personál má na prácu veľmi zlé podmienky. Mrzí nás to, pretože máme vynikajúcich lekárov, ktorí sú schopní konkurovať kolegom z veľkých nemocníc," hovorí Ladislav Saxa.
Dôležité pre nemocnicu bude i prístrojové vybavenie a práve v tomto smere došlo taktiež k problémom. Pôvodne sa s takým dlhým časom výstavby totiž neuvažovalo a železnice objednali niektoré prístroje už pred ôsmimi rokmi. Tie sú však už na momentálne pomery zastaralé.
"Časť prístrojov pre novú nemocnicu sa využíva v starej budove. Máme tam dva nové röntgeny, ktoré dokážu diagnostikovať oveľa viac ako tie staršie. Pri dodávaní zdravotnej techniky, ktorá bola objednávaná pred ôsmimi rokmi, sa časom výstavby stali tieto prístroje zastaralé. Rozhodli sme sa preto, že nebudeme kupovať staré veci, radšej niečo pridáme a kúpime niečo, čo vyhovuje najmodernejším požiadavkám," dozvedáme sa od zástupcu generálneho riaditeľa ŽSR.
V tejto súvislosti sme sa L. Saxu opýtali, čo sa stane s budovou, v ktorej momentálne nemocnica sídli. "V žiadnom prípade v nej nebudeme meniť predmet činnosti. Plánujeme v nej urobiť rekonštrukciu, kde umiestnime odborné ambulancie, ktoré sú momentálne roztrúsené po celých Košiciach. To je však ešte hudbou budúcnosti, prioritu má presťahovanie nemocnice."
Vedenie železníc by rado v spolupráci s odborníkmi poskytovalo v novej nemocnici pacientom komplexné služby na vysokej úrovni. "Nechceme byť nemocnicou najvyššieho rangu, ale chceme byť schopní spolupracovať s veľkými nemocnicami. Máme predstavu, aby lekári od nich mohli prísť do našej nemocnice na konzultácie, či ošetriť našich pacientov. Budeme schopní pripraviť pacienta na ťažkú operáciu, ktorú však potom môže absolvovať v inej nemocnici... Rokujeme o tom aj s ministrom zdravotníctva Romanom Kováčom, ktorý je myšlienke naklonený, nakoľko tým pádom len skvalitníme služby pre pacientov," dodal L. Saxa.
Železničné zdravotníctvo tvoria dve nemocnice s poliklinikou v Bratislave a v Košiciach a dve polikliniky v Žiline a Zvolene. Košická poliklinika zamestnáva 90 obvodných lekárov. Táto sieť zdravotnej starostlivosti zabezpečuje prevenciu pre zamestnancov železníc. V porovnaní s ostatnými profesiami evidujú železnice nízku chorobnosť svojich zamestnancov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.