Korzár logo Korzár

Železnice vzťah s leasingovou spoločnosťou zrejme pripraví o 700 miliónov korún

Klaudia JURKOVIČOVÁ & Kristián SABOKošice So škandalóznymi informáciami včera vyšli na verejnosť zástupcovia ŽSR. Podľa najnovšieho vývoja

Klaudia JURKOVIČOVÁ & Kristián SABO

Košice So škandalóznymi informáciami včera vyšli na verejnosť zástupcovia ŽSR. Podľa najnovšieho vývoja udalostí súvisiacich s lísingovou zmluvou, ktorú ŽSR uzavreli s košickou firmou TORY-leas ešte v roku 1996, to totiž vyzerá tak, že železnice prídu o viac ako 722 miliónov korún. Práve toľko ŽSR doposiaľ zaplatili za dve súpravy s 26 vozňami. Už im chýbalo doplatiť len desať miliónov, keď zrazu zistili, že za tých desať miliónov dostal vozne niekto úplne iný neznáma firma z okolia Košíc. Cestujúcich bude ale asi najviac zaujímať hrozba toho, že IC vlaky Tatran a Kriváň jedného dňa na trať nevypravia…

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Od roku 1996, kedy ešte za čias pôsobenia Alexandra Rezeša na poste ministra dopravy došlo k podpisu lízingovej zmluvy medzi ŽSR a TORY-leasom, sa toho dosť zmenilo. V decembri minulého roku sa totiž TORYleas, s. r. o. Košice dostala do konkurzu. Podľa lízingovej zmluvy mali ŽSR zaplatiť celkove 732 miliónov 192-tisíc korún za dve súpravy zmodernizovaných železničných vozňov, ktoré v súčasnosti premávajú v IC vlakoch Tatran a Kriváň. Doposiaľ zaplatili 722 miliónov 779-tisíc. Vyzerá to ale, že ŽSR nielenže prídu o tieto peniaze, ale nebudú mať ani vozne. Prečo? Vysvetlenie nám včera zaslal hovorca ŽSR Miloš Čikovský.

"Prvým motívom pre špekulatívne konanie viacerých zainteresovaných subjektov, ktoré sa pokúšajú zmocniť dvoch súprav železničných vozňov, bolo samotné vyhlásenie konkurzu na TORY-leas. Prvým krokom špekulatívneho konania bolo vypovedanie lízingových zmlúv medzi ŽSR a TORY-leas zo strany správcu konkurznej podstaty. Po obdržaní výpovede týchto zmlúv sme vyvolali rokovanie so správcom konkurznej podstaty JUDr. Michalom Roháčom, ktorý nám prisľúbil, že k odpredaju vozňov nedôjde a celú záležitosť bude riešiť v zmysle zákona o konkurze a vyrovnaní. ŽSR si následne uplatnili nárok na odkúpenie týchto vozňov. Správca konkurznej podstaty nás opäť ubezpečil, že predaj sa bude realizovať riadnou cestou v zmysle zákona."

SkryťVypnúť reklamu

Až neskôr zástupcovia ŽSR zistili, čo tým správca konkurznej podstaty myslel. "Tou riadnou cestou je predaj vozňov nie ŽSR, ale neznámej spoločnosti so sídlom v dedinke pri Košiciach Perín-Chym, ktorej názov je Realitný dom, spol s. r .o. Je veľmi podozrivé a podivuhodné, že táto spoločnosť vznikla len 14. mája tohto roku, teda iba mesiac predtým, čo jej správca 22. júna tie vozne predal."

Podľa zástupcov ŽSR sa nečistým spôsobom uskutočnil odhad hodnoty vozňov, pretože správca požiadal len o vyčíslenie zostatku lízingových splátok a opomenul trhovú hodnotu majetku. "Správca konkurznej podstaty predal vozne za 10 miliónov 51-tisíc korún, pričom ich trhová hodnota je vyše 400 miliónov korún," dodal M. Čikovský. Ako dodal, posudok vyhotovil súdny znalec pre dopravnú cestu a nie pre koľajové vozidlá, čo ŽSR považujú za porušenie príslušného paragrafu zákona o konkurze a vyrovnaní. "Správca na odpredaj vozňov použil špekulatívny spôsob. O odpredaj požiadal Krajský súd v Košiciach, pričom svoju žiadosť doložil vyjadreniami podľa neho najväčších veriteľov úpadcu a to Daňového úradu Košice IV (pohľadávka vo výške 96 miliónov korún) a Slovenskej kreditnej banky (64 miliónov). Akoby pozabudol vyžiadať súhlas aj druhého najväčšieho veriteľa, platcu lízingových splátok a užívateľa vozňov, teda ŽSR, ktoré si uplatňujú voči úpadcovi TORY leas pohľadávku vo výške 81 miliónov 222-tisíc korún," dodal hovorca.

SkryťVypnúť reklamu

ŽSR podnikajú všemožné dostupné právne kroky pre obranu svojich záujmov. Dali návrh na určenie neplatnosti kúpnej zmluvy, návrh na vydanie predbežného opatrenia, sťažnosť na postup správcu konkurznej podstaty a konkurznej sudkyne a zároveň podľa našich informácií práve dnes idú o celej veci informovať prezidenta Policajného zboru. Zvažujú podanie trestného oznámenia.

Ak ŽSR zaplatili za vozne viac ako 700 miliónov korún firme v konkurze a vozne nemajú vo vlastníctve, nešlo nám do hlavy, ako je možné, že si potom v konkurze uplatňujú pohľadávku len vo výške 81 miliónov korún. O vysvetlenie sme požiadali zástupcu generálneho riaditeľa ŽSR Ing. Ladislava Saxu. "Tá 81-miliónová pohľadávka vznikla pri inom obchodnom vzťahu. Práve v tom je problém, že správca konkurznej podstaty nám vypovedal zo svojej strany lízingové zmluvy. Je to tak, ako keď si napríklad vezmete na lízing auto, a po niekoľkých splátkach prestanete platiť. Zoberú vám auto a nemáte nárok na vrátenie peňazí… Správca nám zmluvu vypovedal, hoci ŽSR si povinnosti z nej vyplývajúce plnili."

Lenže pre výpoveď lízingovej zmluvy musí existovať pádny dôvod, napríklad neplatenie splátok. Zaujímalo nás preto, aké oficiálne dôvody správca konkurznej podstaty pri výpovedi zmluvy uviedol. "To vám neviem povedať, až tak detailne tento prípad nepoznám. Viac by vám vedel povedať náš právnik, ale ten je v Košiciach a nemá mobilný telefón."

Za pozornosť stojí aj skutočnosť, že, ako nám povedal L. Saxa, k predaju vozňov správca pristúpil ešte pred ukončením prieskumného konania, okrem iného teda tesne predtým, čo sa do konkurzu ako veriteľ prihlásili aj ŽSR. Pritom predaj majetku musí správcovi odsúhlasiť práve rada veriteľov, v ktorej teda mali byť aj ŽSR.

Kým na jednej strane sú nepochybne dôležité okolnosti sprevádzajúce výpoveď lízingovej zmluvy ako aj spôsob predaja majetku v konkurze, na strane druhej je neuveriteľne nízka suma, za ktorú správca vozne odpredal neznámej spoločnosti za desať miliónov korún. Keď si to vydelíme 26 vozňami, dostávame sa k hodnote 384-tisíc korún za jeden vozeň, čo je hodnota zhruba jednej Felicie.

Je nepochybne zaujímavé, že firma, ktorá vozne kúpila, vznikla len mesiac pred samotnou transakciou. Rozhodli sme sa teda vypátrať ju. Jedným zo spoločníkov firmy Realitný dom, s. r. o. bol donedávna Juraj Bubenko. Zhodou okolností (?) tri dni po odkúpení vozňov už ako spoločník vo firme podľa údajov z obchodného registra nefiguroval. Sídlo spoločnosti je pritom v obchodnom registri ešte stále uvedené v dome jeho otca v obci PerínChým v okrese Košice okolie. A veru sídlo firmy je rafinovane "maskované".

V obci Perín sme sa pristavili pri rodinnom dome s popisným číslom 89. Okamžite k nám pribehli dvaja starší ľudia. Keď sme im zvestovali, že hľadáme Realitný dom, ktorý by mal sídliť práve na tomto mieste, len sa pousmiali. "Nič takého tu nie je, to by sme predsa vedeli. Nie ste prví, kto sa na to pýta, no žiaľ nepomôžeme vám. Skúste v Chýme, ktorý je neďaleko," zvestovali nám obyvatelia domu.

Po príchode do Chýmu nebolo jednoduché Realitný dom objaviť. Až miestni obyvatelia nás upozornili, že Juraj Bubenko býva v jednom z tamojších domov. Ten bol ale bez popisného čísla a už vôbec nebola na ňom, ani v okolí, tabuľka s nápisom, že tam sídli nejaká firma.

"Áno, tá firma je synova, založil ju ešte s dvoma kamarátmi. Žiaľ, syn dnes odletel do Paríža a vráti sa o týždeň. A čo to vlastne kúpil? Súpravu vlaku? O tom ja nič neviem, ja si podnikám na svojom. Všetku poštu, ktorá dôjde na Realitný dom, s. r. o. odovzdávam synovi, ktorý žije v Košiciach," povedal nám otec Juraja Bubenka.

Hádam len zvláštnou zhodou náhod v týchto dňoch dovolenkuje aj celá kancelária správcu konkurznej podstaty…

Nitky celej kauzy v každom prípade vedú do Košíc. Kým firma, ktorá vozne za babku kúpila, sídli blízko Košíc a je úplne neznáma, TORYleas je podstatne známejšia v podnikateľských kruhoch. Jej konateľom bol Jaroslav Nemčík žijúci takisto v Košiciach, známy tiež svojimi aktivitami v basketbale.

Cestujúcu verejnosť však z toho všetkého asi najviac zaujíma, či IC vlaky Tatran a Kriváň budú jazdiť aj naďalej. "Ide o to najkvalitnejšie a najmodernejšie, čo Železnice SR nateraz majú. Všetky vozne sú plne klimatizované, neviem si predstaviť, čo sa stane, keď o 26 vozňov prídeme. Ako to vysvetlíme zákazníkom? Obávam sa, že existuje reálna hrozba, že hociktorý z vlakov IC jedného dňa neodíde z Košíc. Mám informácie, že existujú určité skupiny, ktoré sa snažia predať vozne do zahraničia. Už sme upovedomili železničnú políciu, aby v prípade, že by chcel niekto zmariť prepravu cestujúcich, zasiahla," hovorí zástupca generálneho riaditeľa ŽSR Ladislav Saxa.

Kauza zrodená ešte v roku 1996 za Rezešovho ministrovania, kedy sa TORY-leas dostal k lukratívnej zmluve, teda naberá na obrátkach práve v týchto dňoch. A nie sú to len dva IC vlaky, o ktoré by sa mala verejnosť zaujímať. Ak prídu ŽSR o 700 miliónov korún, prídeme o ne vlastne všetci my, radoví daňoví poplatníci a cestujúci, z ktorých peňazí sa ŽSR financujú.

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 373
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 573
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 234
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 876
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 374
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 3 337
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 841
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 362
  1. Jozef Černek: Virtuálna batéria od ZSE: Skvelý nápad alebo len dobre zabalený blud?
  2. Anton Kovalčík: Pápež Pius XII. v druhej svetovej vojne. Rok 1944.
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka
  4. Jozef Drahovský: Balíky pre rôznych adresátov v jednom boxe som zatiaľ zažil len u Packety v Z-Boxe.
  5. Vladimír Krátky: Mára Š e f k o n v o č ( Maroš Šefčovič )
  6. Ján Gálik: Protestné zhromaždenie v Ružomberku 4.4.2025
  7. Ivan Mlynár: Šutaj Eštok prirovnaním čurillovcov k vrahovi potvrdil, že zhora z neho vypadáva to isté ako zdola.
  8. Ján Karas: Keď sa moc odtrhne: Arogancia, ktorá prekonala infláciu
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 643
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 58 603
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 48 925
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 478
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 912
  6. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 20 729
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 510
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 13 901
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Jozef Černek: Virtuálna batéria od ZSE: Skvelý nápad alebo len dobre zabalený blud?
  2. Anton Kovalčík: Pápež Pius XII. v druhej svetovej vojne. Rok 1944.
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka
  4. Jozef Drahovský: Balíky pre rôznych adresátov v jednom boxe som zatiaľ zažil len u Packety v Z-Boxe.
  5. Vladimír Krátky: Mára Š e f k o n v o č ( Maroš Šefčovič )
  6. Ján Gálik: Protestné zhromaždenie v Ružomberku 4.4.2025
  7. Ivan Mlynár: Šutaj Eštok prirovnaním čurillovcov k vrahovi potvrdil, že zhora z neho vypadáva to isté ako zdola.
  8. Ján Karas: Keď sa moc odtrhne: Arogancia, ktorá prekonala infláciu
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 643
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 58 603
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 48 925
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 478
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 912
  6. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 20 729
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 510
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 13 901
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu