sakrálneho priestoru," píše sa v komentári pod fotografiami z Košickej školy ikonopiscov. Práve práce jej žiakov zverejnili včera na výstave ikon v Technickom múzeu.
Ikona ako zobrazenie Krista, Bohorodičky, svätých a rôznych sviatkov tvorí neoddeliteľnú súčasť liturgického a duchovného života východných cirkví. Jednou z hlavných čŕt východnej liturgie je sláviť a sprístupňovať rozmanité momenty tajomna uskutočnenej spásy. Málokto vie, že písanie ikon je vlastne modlitbou, keď počas tvorby vedie ikonopisec duchovný dialóg s osobou ktorú zobrazuje. Písanie ikon podlieha prísnemu zákonu a to po stránke technologickej, ale i obsahovej so všetkými symbolikami, motívmi, farbami a gestikuláciou zobrazovaných osôb. Technika má vlastné zákony a je komplikovaná, pričom každá jedna ikona je originálom. Poradie jednotlivých činností pri tvorbe ikony sa utvorilo v stáročnej praxi starých ikonopiscov a dodržiava sa bez zmien dodnes.
Spolok ikonopiscov sv. Cyrila a Metoda Slovenska so sídlom v Košiciach pokračuje vo svojom poslaní už tretí rok. Vzniklo na podnet prvej školy ikonopiscov, ktorú viadol v auguste 1998 ikonopisec Edmund Bachman z Norimberku, rodák z Košíc. Poslaním spolku je zachovávať a rozvíjať ikonopisectvo ako súčasť kultúrneho dedičstva Cyrilometodejskej tradície. Okrem niekoľkých výstav, ktorú spolok doteraz zorganizoval, pripravuje každoročne i ikonopiseckú školu, kde vyučujú členovia spolku. Toho roku sa bude organizovať 17. augusta v Michalovciach. Výstava prác ostatného ročníka ikonopiseckých žiakov otvára nezvyčajný vnútorný monológ nielen vo veriacom návštevníkovi múzea. Využite teda túto možnosť, kým sa
niekoľko ikon nepresunie vrámci výstavy do Bratislavy. Pri návšteve Technického múzea si zároveň môžete prehliadnuť paralelnú expozíciu Afrika očami českých cestovateľov, ktorá sa taktiež sprístupnila včerajším dňom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.