energetiky do majetku mesta Košice. Primátor Zdenko Trebuľa v čase, keď rezorty hospodárstva a privatizácie uložili Slovenským elektrárňam rokovať o možnosti bezodplatného prevodu časti akcií novej teplárenskej spoločnosti na mesto Košice, požiadal o prevod 97 percent akcií.
Hoci vláda uznesením zo septembra 2000 odsúhlasila osamostatnenie košického odštepného závodu Tepelná energetika a jeho zmenu na akciovú spoločnosť k 1. máju 2001, doteraz k jeho realizácii nedošlo.
"Podľa mojich informácií mala nová osamostatnená akciová spoločnosť už fungovať a odovzdať časť majetku podľa uznesenia vlády na mestá Košice a Prešov, keďže malá teplárnička u susedov je súčasťou košickej teplárne. Osobne som bol na rokovaní na ministerstve hospodárstve spolu s riaditeľom TEKO Košice Ing. Ferencim, kde sa hovorilo, že mestu Košice by malo pripadnúť približne 40 percent. Uznesenie vlády síce hovorilo o bezodplatnom pevode tohto majetku na mestá, no bola tam aj podmienka, že štát si ponechá 51 percent akcií, preto naša maximalistická požiadavka neprichádza do úvahy," informoval nás včera námestník primátora Boris Farkašovský.
V máji sa mala akciovka založiť a následne malo byť oslovené mesto Košice, aby sa na prevod majetku pripravilo.
"Zatiaľ je okolo toho ticho, k nám na mesto sa žiadna informácia nedostala," dodal Farkašovský.
Generálny riaditeľ SE Vincent Pillár začiatkom júla informoval, že vznik akciovej spoločnosti sa posúva na november 2001. Ako pre týždenník Trend uviedol riaditeľ odštepného závodu TEKO Ing. Ján Ferenci, posun termínov podľa neho spôsobili problémy pri získavaní súhlasu bánk úverujúcich SE a definovaní vzťahov podniku k nástupníckym firmám.
"Prečo má mesto záujem o prevod časti majetku TEKO? Jeho hodnota je približne 1,2 miliardy, to znamená, že cez štyridsať percentný balík akcií by si mesto navýšilo svoj majetok o približne v hodnote pol miliardy korún. O ďalších plánoch je zatiaľ predčasné hovoriť, na občana to však nebude mať žiadny dopad na ceny, štát určuje strop, či už teplo vyrába štát alebo mesto," vysvetlil Farkašovský.
Námestník primátora predpokladá, že v budúcom volebnom období vznikne v Košiciach jeden veľký energetický systém, resp. spoločnosť, do ktorého vstúpi zahraničný investor. Podľa slov Farkašovského má mesto Košice výhodu v tom, že mu patrí Tepelné hospodárstvo a rozvody tepla, čo má spolu s predpokladaným 40-percentným podielom hodnotu približne jednu miliardu korún.
"Budúci otcovia mesta sa však budú musieť vážne poobzerať o alternatívnych zdrojoch tepla, ktoré budú z hľadiska finančnej náročnosti lacnejšie ako klasická výroba tepla. V hre je Ďurkov a možno by bolo potrebné oprášiť aj projekt spred revolúcie, ktorý rátal s využívaním tepla pre mesto z VSŽ," myslí si Farkašovský.
Vedenie mesta je presvedčené, že Košice raz budú zásobované teplom z geotermálnych vrtov pri Ďurkove, všetci si uvedomujú aj to, že priviesť teplo do Košíc nebude lacnou záležitosťou.
"Táto energia si musí na seba po ceste do Košíc zarobiť, investori majú predstavu o jej využití v skleníkovom hospodárstve, i na rekreačné účely, termálne kúpaliska a ďalšie aktivity. Realizácia týchto projektov je podľa mňa reálna v horizonte rokov 2008 až 2015," uzavrel Boris Farkašovský.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.