medvedinec, priatelia zvierat si konečne vydýchli. Veď plocha o rozlohe 2800 m2 s pretekajúcim potôčikom, množstvom kríkov a stromov by mala medvedíkom poskytovať raj na zemi. Dnes sa prázdniny prehupujú do svojej druhej polovice a návštevnícii zoo aj naďalej s ľútosťou pozerajú na dvoch macov, uväznených v betónových bunkroch o rozlohe asi 60 m2 a nejaviacich ani náznak záujmu o dianie vôkol seba. Ani spomínaný medvedinec však prázdnotou nezíva. Šantia v ňom dvaja krásni, už na prvý pohľad zdraví a šťastní mackovia, ktorí akoby sa svojmu novému príbytku nevedeli dosýtosti vytešiť.
Každého teda napadne otázka: Prečo sa dva medvede šťastne preháňajú uprostred zelene a zurčiaceho potôčika a prečo dvaja musia aj naďalej žiť v podmienkach, pripomínajúcich stredovekú kobku pre zločincov najťažšieho kalibru? Pre odpoveď sme si zašli za človekom najkompetentnejším, a to priamo za riaditeľom zoo v Kavečanoch Ing. Karolom Semanom.
"Úplne chápem pocity návštevníkov. Chcem však každého ujistiť, že je len otázkou času, kedy sa do nového medvedinca presťahujú všetky medvede. Aby som bol teda konkrétny, v medvedinci sú zatiaľ mladé medvede, bratia Žabiak a Kubo a v starých klietkach sú ich rodičia. Keďže v prírode je to tak, že starší samci si svoje teritórium chránia pred mladšími prišelcami, chceli sme, aby sa v nových priestoroch najprv udomácnili mladí. Starí sa potom daným podmienkam budú musieť prispôsobiť. Nechceli sme riskovať, aby si medveď - otec, ako vodca spoločenstva, začal nárokovať na územie a fyzicky napadol svojich synov, ktorí sú preňho pohlavní konkurenti. Aj kvôli tomu sme všetkých troch samcov vykastrovali, samica ostala biologicky neporušená," dozvedeli sme sa.
Nedalo nám, aby sme Ing. Semanovi ďalej nepripomenuli aj ostatné nevyhovujúce betónové klietky, v ktorých ešte vždy živorí niekoľko menších zvieratiek. Najväčší súcit návštevníkov vzbudzuje azda krívajúca líška, ktorá má svojou vychudnutou a vypĺznutou fyziognómiou ku krásaviciam rovnakého druhu asi tak ďaleko, ako potkan k tigrovi. O tom, že to úbohé stvorenie s dlhým a tenkým chvostíkom je naozaj líška, svedčí iba nápis na jeho klietke. "Táto časť zoo je naozaj našou hanbou a čoskoro ju budeme rušiť. Je to vlastne naša geriatria, kde zvieratá už iba dožívajú a návštevníci by ich ani nemali vidieť. Keďže nechceme nijaké zviera utratiť, premiestnime ho do náhradných priestorov, kde si počká na svoj prirodzený koniec," ubezepečil nás riaditeľ.
Ako dodal, spomínaná "hanba" zoo i staré betónové medvedie bunkre by sa mali premeniť na bydlisko pre zvieratá amerického kontinentu, presnejšie pre pumu americkú a zvláštneho živočícha s ešte zvláštnejším menom kapybara. Všetko však stojí a padá na jednom čarovnom slovíčku, ktorým sú - peniaze.
Autor: Valeria Holinková
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.