Včera uplynuli tri desaťročia od historicky prvej charitatívnej akcie špičkových rockových hviezd v newyorskej Madison Square Garden
Účastníci podujatia vtedy dali najavo, že nie sú ľahostajní voči osudom miliónov živoriacich na svete tak, ako tomu neskôr bolo aj na Koncerte pre Kambodžu (1978) alebo na mamuťom dvojkoncerte (Londýn-Filadelfia) Live Aid (1985). Aj súčasné hviezdy svetového rocku, či už írska formácia U2, nemecká skupina Scorpions alebo Sting, niekdajší svetoznámy frontman britskej formácie The Police alebo Peter Gabriel, ktorý patril pred sólovou kariérou k pilierom britskej skupiny Genesis, nezriedka prijímajú pozvania na dobročinné vystúpenia.
Iniciátormi Koncertu za Bangladéš boli svetoznámy indický hudobník, hráč na sitar Ravi Shankar a jeho žiak, niekdajší člen legendárnej liverpoolskej formácie Beatles George Harrison, ktorých motívom bolo pomôcť obetiam občianskej vojny v Bangladéši.
Predovšetkým exbeatle využil svoje kontakty a presvedčil o účasti na koncerte "smotánku" rockovej scény - medziiným Erica Claptona, Billyho Prestona, ktorého mali o mnoho rokov neskôr možnosť obdivovať pri vystúpení na scéne Bratislavskej lýry aj slovenskí stúpenci kvalitnej hudobnej produkcie, či Leona Russella a svojho bývalého spoluhráča Ringa Starra. Senzáciou bolo, že Harrisonovo pozvanie prijal aj Bob Dylan, ktorý v USA nekoncertoval vtedy od roku 1966.
Popoludňajší a večerný koncert, dramaturgia ktorého stavala na aktuálnych hitoch Georga Harrisona z trojalbumu All Things Must Pass, ako aj jeho skladbách známych dovtedy z interpretácie Beatles, prekonal všetky očakávania. Fantastickú atmosféru, ku ktorej prispeli všetci menovaní, sa podarilo sčasti priblížiť aj na koncertnom filme a audiozázname, ktorý vydali neskôr vo forme trojalbumu.
Celý výťažok z podujatia putoval do Bangladéša rovnako ako honoráre, ktorých sa umelci zriekli.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.