samospráva a Klub zlatokopov pri Východoslovenskom múzeu v Košiciach. Jeho zmyslom je ozivit a pripomenút tradíciu ryzovania zlata v týchto koncinách.
Uz premiéra podujatia minulý rok potvrdila opodstatnenost názvu obce, pretoze medzi sútaziacimi boli úspešní hladaci drobných zlatiniek. Sútaz sa koná v novovybudovanom zlatokopeckom areáli, ktorý si môzu záujemcovia vyskúšat den pred sútazou. Registrácia v šiestich sútazných kategóriách (napr. juniori, zeny a muzi amatéri, zeny a muzi profesionáli a trojclenné druzstvá) je mozná aj tesne pred sobotnajším ranným zaciatkom.
V programe podujatia sú navyše prezentácie Metalogenéza Slánskych vrchov a Najznámejšie ryzoviská zlata na Slovensku. Odborným garantom sútaze je Pavel Hvozdara z Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského z Bratislavy.
Na prvom rocníku sútaze sa zišlo okolo 50 zlatokopov z celého Slovenska, najstarším úcastníkom bol 75-rocný muz a najmladším 5-rocný chlapec.
Podla starostu obce Zlatá Bana Dušana Demcáka bola rudná mineralizácia v okolí dediny oddávna predmetom kutania a sporadickej tazby. Najznámejšia je táto lokalita vdaka ojedinelej akumulácii drahého opálu na Dubníku pri Cervenici, co je susedná obec Zlatej Bane. Do konca 19. storocia to bolo jediné známe a tazené lozisko na svete.
Autor: Zlatá Bana (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.