novín.
Starosta obce Sačurov Ján Ondruško v článku s názvom Stovky útokov na zemiačniská vo Vranovskom okrese tvrdí, že v uplynulých týždňoch len v Sačurove zaznamenali do 200 prípadov vykrádania súkromných záhrad so zemiakmi. O tom, že má pravdu sme sa presvedčili priamo na miestach činu.
Na obecnom úrade sme sa dozvedeli, že v obci snáď nenájdeme rodinu, ktorá by plieneniu Rómov nepadla za obeť. Hoci sa v tomto období hovorí hlavne o útokoch na zemiakové polia, mimo záber neostáva ani kukurica, kapusta, cibuľa, či ovocie na stromoch. "Je to hrozné. Kradnú všetko čo sa im pripletie pod ruky. A niekto tu ešte bude hovoriť, že sú diskriminovaní," tvrdí poškodený Sačurovčan Juraj Hájnik.
Družstvo v Sačurove z pestovania zemiakov upustilo už pred časom, podľa Hájnika o tom uvažujú aj súkromní pestovatelia. Nie je podľa neho normálne, aby niekto investoval a robil, druhý len prišiel na hotové.
V sačurovskej osade žije 400 Rómov. "Každý musí jesť. Ja viem, koľko je so zemiakmi roboty. Kúpiť ich, zasadiť, poorať, zbierať mandarinky, ľahšie je počkať a vytiahnuť si ich," priznal bez okolkov rómsky poslanec obecného zastupiteľstva Miroslav Lukáč, keď sme sa ho pýtali, prečo odmietli ponuku obrábať vlastné políčka. Okrem toho sú si sačurovskí Rómovia vedomí , že ich deti nikto z obyvateľov obce na poli nechytí. Aj keby, žiadne nemá pätnásť, je teda fakticky nepostihnuteľné a kradnúť mnohokrát chodia za bieleho dňa.
Nie všetky družstvá vo Vranovskom okrese však od pestovania zemiakov ustúpili. V Bystrom ich pestujú na 30 hektároch a doposiaľ sa útokom neprizvaných zberačov vyhli. Na svojich pozemkoch rozostavili strážne hliadky. "S Rómmi máme nepísanú dohodu, že až úrodu zozberáme, môžu si prísť urobiť dozber," tvrdí agronóm Poľnohospodárskeho družstva v Bystrom Miroslav Košč. Mnohí si podľa neho svoju dávku zemiakov odpracujú pri ich triedení.
Autor: iva
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.