vystrojené motorom, ktorý je odvodený od známeho 5,8-litrového vidlicového dvanásťvalca, poháňajúceho modely S600 a CL600. Inžinieri pôvodne samostatnej firmy AMG, ktorá dnes patrí pod Mercedes-Benz a preto zmenila názov na Mercedes-AMG, vykonali na motore niekoľko podstatných úprav, pričom zúročili svoje dlhoročné skúsenosti z automobilového športu. Motor má novú kľukovú skriňu s optimalizovaným chladiacim systémom, z jedného kusa vyfrézovaný kľukový hriadeľ, upravené piesty, vačkové hriadele s väčším zdvihom a nasávací trakt s kanálmi väčšieho priemeru. Zdvihový objem motora bol zväčšený z 5786 cm3 na 6258 cm3. Tieto a ďalšie úpravy viedli k zvýšeniu výkonu tohto trojventilového motora na 326 kW pri 5500 ot/min. Krútiaci moment motora vrcholí impozantnou hodnotou 620 Nm pri 4400 ot/min. Pre vynikajúce dynamické vlastnosti je však dôležitý najmä priaznivý priebeh krútiaceho momentu, ktorý v rozsahu od 2500 do 5800 ot/min neklesne pod hodnotu 530 Nm. Limuzína S 63 zrýchli z 0 na 100 km/h za 5,5 sekundy, kupé CL 63 za 5,7 sekundy. Maximálna rýchlosť oboch vozidiel je elektronicky obmedzená na 250 km/h, ale na želanie kupujúceho sa vozidlá dodajú aj bez tohto blokovania. Celková priemerná spotreba má, samozrejme, vysokú hodnotu je 14,1 l/100 km (v tejto kategórii vozidiel však spotreba zaujíma málokoho). Päťstupňová automatická prevodovka s možnosťou sekvenčného radenia bola prispôsobená vyššiemu výkonu motora, pričom boli zosilnené aj hnacie hriadele. Na brzdovom systéme, vystrojenom štyrmi ventilovanými kotúčovými brzdami, a na podvozku nebolo potrebné nič meniť. Vozidlá sú vystrojené systémom aktívnej regulácie podvozka (ABC), ktorý eliminuje výkyvy karosérie a znižuje jej nakláňanie v zatáčkach. Oba modely jazdia na 17-palcových ráfikoch z ľahkých zliatin, na želanie sa montujú ráfiky priemeru 18 alebo 19 palcov. Navonok sa modely v úprave AMG odlišujú od sériových Mercedesov triedy S a CL markantným predným a zadným nárazníkom a špeciálnymi krytmi prahov. Do sériového výstroja oboch špičkových modelov patrí aj automatické klimatizačné zariadenie, ovládací a kontrolný systém COMAND, strešné okno, ozdobné prvky z dreva v interiéri a xenónové reflektory. Za celú tú "parádu" však treba v porovnaní so sériovými modelmi S a CL priplatiť okolo 100000 mariek.
Na snímke je model S 63 AMG so svojím "pravzorom", s vysokovýkonnou limuzínou Mercedes-Benz 300 SEL 6,3 AMG, ktorá bola predstavená v roku 1971 a ktorú poháňal osemvalcový motor výkonu 235 kW.
Opel stavia nový závod
Automobilka Opel buduje v Rüsslesheime nový závod, ktorý bude patriť k najmodernejším na svete. Výstavba závodu, ktorý vyrastá v bezprostrednej blízkosti existujúcich závodov, si vyžiada investície v celkovej výške okolo 1,5 miliardy mariek. Z uvedenej sumy pripadne okolo 820 mil. mariek na projekt a výstavbu amostného závodu, ďalších 700 mil. mariek zhltne výrobná technológia a zavedenie výroby. V novom závode, ktorý je projektovaná na ročnú produkciu približne 270000 automobilov, sa v roku 2002 má začať vyrábať úplne nový model Vectra. Vzorom pre nový závod je ultramoderná továreň firmy Opel v Eisenachu, teda v meste, v ktorom sa vyrábali aj u nás obľúbené Wartburgy. Pri projektovaní nového závodu využili odborníci Medzinárodného technického a vývojového centra firmy Opel najmodernejšie počítačové metódy trojdimenzionálnych projekcií a virtuálneho modelovania.
Nový závod sa bude vyznačovať mimoriadnou flexibilitou výroby, čo umožní na jedinej linke montovať niekoľko modelov. V karosárni, ktorej dĺžka bude 417 m a šírka 130 m, bude pracovať 600 robotov, pričom 98% zvarov na karosérii sa vykoná automaticky. V širokom rozsahu sa uplatní technológia zvárania laserom. Samotná montážna hala bude dlhá 340 m a široká 220 m a bude v nej 175 pracovísk. V pracovných priestoroch sa nebudú používať žiadne vysokozdvižné vozíky a v hale nebudú prakticky žiadne sklady materiálu a dielcov. Tie sa budú od subdodávateľov dodávať priamo na jednotlivé pracoviská, a to tesne pred ich montovaním do vozidla (tzv. systém just-in-time, čiže práve načas). Do intenzívneho programu zaškoľovania a zvyšovania kvalifikácie, ktorý začal už v septembri 1999, bol zaradený každý z viac než 7000 zamestnancov, ktorí budú v novom závode pracovať.
Treba spomenúť, že vďaka firme Opel sa mesto Rüsselsheim stalo jedným z najdôležitejších svetových centier výroby automobilov. Adam Opel začal vyrábať automobily už v roku 1899, keď na cesty vyšiel legendárny model "Lutzman patent motor car" (motorové vozidlo podľa Lutzmanovho patentu). Dôležitý krok na ceste k cenovo prijateľným automobilom urobil Opel v roku 1909, keď začal vyrábať model, prezývaný Doktorwagen (auto pre doktorov). V roku 1924 sa Opel stal prvým nemeckým výrobcom automobilov, ktorý zaviedol pohyblivý montážny pás. Súčasne bolo modernizované výrobné zariadenie, a to najmä dovozom moderných strojov z USA. V roku 1928 bola firma prevzatá koncernom General Motors, pod ktorý dodnes patrí. Významným medzníkom bol aj rok 1935, v ktorom firma Opel uviedla na trh prvý sériovo vyrábaný model so samonosnou karosériou. Bol to model Olympia, pomenovaný na počeť olympijských hier, ktorých dejiskom mal byť (aj bol) v roku 1936 Berlín. Po vojne bola časť výrobných zariadení, na ktorých sa vyrábal model Kadett, skonfiškovaná Sovietskym zväzom ako súčasť vojnových reparácií. Sovieti skonfiškovali aj dokumentáciu nového Kadetta a použili ju pri príprave výroby svojho Moskviča 400. Výroba starého modelu Olympia bola obnovená až v oku 1947, šesťvalcový Kapitän sa v meirne pozmenenej forme začal vyrábať v roku 1948. Od 50. rokov firma Opel masívne investuje do rozvoja, modernizácie i ekologizácie výroby. Napríklad na začiatku 80. rokov sa Opel stal prvým veľkosériovým výrobcom automobilov, ktorý začal používať vodou riediteľné laky. Výstavba nového závodu prispeje k tomu, aby si Rüsselsheim zachoval pozíciu jedného z "pupkov" svetovej automobilovej výroby.
Vyrobili už 1,5 milióna Jaguarov
Britská firma Jaguar vyrobila v celej svojej doterajšej histórii už 1,5 milióna športových a luxusných vozidiel (i keď nie všetky niesli značku Jaguar). Jubilejným vozidlom bola limuzína typového radu XJ, ktorú Jaguar venoval v prospech jednej charitatívnej organizácie. Ako povedal Jonathan Browning, riadteľ spoločnosti Jaguar Cars, firma začala rapídne zvyšovať svoju produkciu po svojom prevzatí koncernom Ford v roku 1989. Na začiatku 90. rokov vyrábal Jaguar len okolo 20000 vozidiel ročne a tohto roku po zavedení typu X do výroby presiahne už produkcia hranicu 100000 kusov. Jaguar však predpokladá ďalší rast svojej produkcie, a to v časovom horizonte troch až štyroch rokov až na približne 200000 vozidiel. K tomuto nárastu má prispieť aj začatie výroby nového roadstera F, čím sa sortiment Jaguarov rozrastie na päť typových radov. Viac než polovicu doteraz vyrobených Jaguarov tvorili vozidlá typového radu XJ. Od začatia výroby pôvodného modelu XJ6 v roku 1968 sa vyrába už šiesta generácia limuzín radu XJ, pričom celkove sa vyrobilo už viac než 800000 vozidiel uvedeného radu. Mimoriadne úspešné bolo aj športové vozidlo typu E, ktoré malo premiéru práve pred 40 rokmi.
Firma Jaguar má zaujímavú históriu. Za jej vznikom stoja William Lyons a William Walmsley, ktorí v roku 1920 založili firmu Swallow na výrobu bočných vozíkov k motocyklom. V roku 1927 rozšírili výrobu aj na karosérie a v roku 1931 predstavili na londýnskom autosalóne prvý automobil vlastnej konštrukcie. Automobil mal označenie SS (Swallow Sports) a bol to vlastne prapredok všetkých Jaguarov. Aj ďalšie modely sa vyrábali pod značkou SS. V období druhej svetovej vojny sa firma SS podieľala na výrobe vojenských lietadiel. Po vojne bolo rozhodnuté obnoviť výrobu automobilov, ale značka SS sa stala neprijateľnou pripomínala hitlerovskú zločineckú organizáciu SS. Hľadanie nového názvu sa zjednodušilo tým, že firma už v roku 1935 predstavila model, nazvaný Jaguar. Firma Jaguar Cars bola na svete.
Požičajú im Harleye
Americká firma Harley-Davidson vyrába motocykle nie len pre bežných užívateľov, ale dodáva svoje špeciálne vybavené dvojkolesové "krížniky ciest" aj policajným zložkám rôznych krajín. V službách americkej polície sa prvý Harley objavil už v roku 1907 a v roku 1930 bolo motocyklami Harley-Davidson vybavených už 3000 policajných staníc. Firma Harley-Davidson by svoje policajné motocykle rada dodávala aj do Európy a preto sa rozhodla v rámci Európskeho týždňa motocyklov, ktorý sa bude konať začiatkom septembra v rakúskom Faaku, požičať rakúskym policajtom jedenásť špeciálne vystrojených Harleyov osem modelov Dyna Defender a tri modely Electra Glide.
Naši "ostrí chlapci", pre ktorých dopravné predpisy veľa neznamenajú, by možno tiež získali rešpekt, keby v spätnom zrkadle zbadali siluetu mohutného policajta na ešte mohutnejšom motocykli Harley-Davidson...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.