Placka: Z erotického slovníka
Titulok Venuša v kožuchu môže niekoho priniesť k otázke, či to nie je omyl, veď Venuša bola od nepamäti stvárňovaná umelcami úplne bez ničoho, dokonca aj v praveku, kedy bola kožušina všeobecne uznávaným a pravdepodobne jediným oblečením lovcov. "Venuša v kožuchu" je novela zo zbierky "Kainov odkaz" z roku 1870. Jej autorom bol rakúsky spisovateľ rytier Leopold von Sacher-Masoch (na snímke vľavo). On bol mužom, ktorý vo svojich románoch, poviedkach a novelách opisoval sexuálnu rozkoš, vyvolanú ponižovaním a trápením. Túto perverzitu nazval ešte za jeho života zakladateľ vedy o sexuálnych duševných poruchách rakúsky lekár Richard von Krafft-Ebing (na snímke vpravo) masochizmus.
Sadismus a masochizmus
Krafft-Ebing sám prísne mravne založený skúmal ako psychiater celú oblasť sexuálnej patológie. Vo Viedni, kde pôsobil, našiel pre svoje pozorovania veľké možnosti. V tom čase sa všeobecne považovali perverzné sklony a anomálie pohlavného života za neresť. Krafft-Ebing ich označil za chorobné prejavy. Podľa Sacher-Masocha ich aj pomenoval. Dvojčaťom masochizmu sa stal sadizmus. Ním sa dostal do histórie i vedy svojimi činmi aj románmi predchodca Sacher-Masocha markíz de Sade. Sexuálnu úchylku nazvali po ňom "sadizmus", ale až po jeho smrti. De Sade, tak isto ako Sacher-Masoch, pochádzal zo starej šľachtickej rodiny a podobne sa utešoval ctiteľkami svojich literárnych diel i s umelkyňami z mestského divadla. Viedol neviazaný život, ktorý podrobne popísal a nevyhýbal sa detailom, ktoré praktizoval v pohlavnom živote, kde dominovalo telesné ubližovanie. Ako autor bol vynikajúcim rozprávačom, mal fantáziu na rozdiel od Sacher-Masocha, ktorého významní ľudia jeho doby rovnako zaťažení perverzitou vyzdvihli na úroveň veľkého spisovateľa. Svedčí o tom sedemstránková publicita v "Životopisnom lexikone rakúskeho cisárstva" v čase, keď namel ešte ani štyridsať rokov.
Kožuch a bič
Sacher-Masoch popisoval kruté ženy a mužov otrocky na nich závislých. Hrdinkou novely Venuša v kožuchu je Vanda, ktorá svojho obdivovateľa Severína vláka do pasce, potom ho dá spútať a zbičuje ho. Odvtedy sa stali kožuch a bič symbolmi masochizmu navždy. Kožuch sa stal fetišom muža a bič nástrojom rozkoše a spolu vstúpili do masochistickej literatúry. Sacher-Masoch si vybral za hrdinov svojich diel ľudí zo šľachtických kruhov, ženy boli väčšinou barónkami. Pokladali ho za objaviteľa duševných priepastí človeka, čo vyzdvihovali ako jeho prednosť aj takí slávni ľudia, ako Victor Hugo, Ibsen, Bjornson, Zola, Pasteur, Gounod, ktorí boli dokonca jeho hosťami pri príležitosti 25. výročia Sacher-Masochovej literatúrnej tvorby.
Autor: Ko
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.