Prvá pomoc pri pozití liekov a jedovatých rastlín
Pod titulkom Sú vaše lieky v správnych rukách sme pred týzdnom vo Víkende písali o náhodných otravách detí liekmi. Stane sa tak väcšinou z nepozornosti rodicov. Preto prebieha na Slovensku kampan firmy Glaxo Smith Kline pod názvom Sú vaše lieky v správnych rukách? Letáciky a skladacky obsahujúce cenné informácie pre rodicov s fitografiou detí, ktorou je ilustrovaný aj tento clánok, nájdete u detských lekárov i v lekárnach.
Zásady prevencie sme uz uverejnili. Teraz by sme chceli upozornit rodicov, aby nepodcenovali znalosti o prvej pomoci v prípade, ak dieta prehltne lieky. Z coho prvá pomoc pozostáva?
* Ak ste pristihli dieta práve v okamihu, ked prehltne lieky, pokúste sa vyvolat vracanie. Nevyvolávajte vracanie u detí, ktoré majú menej ako 6 mesiacov nemajú ešte vyvinuté reflexné vracanie. Nedávajte detom pit teplú slanú vodu na vyvolanie vracania, pretoze samotný roztok by mohol spôsobit otravu.
* Prehnite si dieta cez koleno, aby malo hlavu nizšie ako trup a podrázdite mu koren jazyka prstom alebo rúckou lyzicky.
* Ak sa vám nepodarí vyvolat vracanie, zbytocne sa nezdrzujte a nestrácajte cas! Môzu sa zacat prejavovat príznaky otravy. Podajte dietatu aktívne uhlie (cierne uhlie Carbosorb, Carbocit a pod.) 10 20 tabliet uhlia rozdrvených a rozmiešaných v primeranom mnozstve vody. Ihned vyhladajte lekársku pomoc!
* Ak veziete dieta do nemocnice vlastným autom, dieta by malo lezat na sedadle polozené bruchom cez kolená dospelého, hlavu má mat otocenú nabok, aby nevdýchlo zvratky.
* Nezabudnite vziat so sebou zvyšky liekov alebo obaly z liekov. Otravu nepodcenujte, uz pozitie dvoch tabliet niektorých liekov môze spôsobit smrt!
Okrem liekov sa môzu deti otrávit rastlinami alebo hubami. Teraz je hubárska sezóna a v prírode sú aj rôzne nástrahy vo forme rastlín a ich plodov. Casté sú otravy jedovatými bobulami lulkovca zlomocného, rôznymi listami alebo lesklými plodmi. Ak doma pripravujete huby, nedávajte ich radšej jest detom do šiestich rokov, aby nenastali komplikácie. Ak sa stane, ze dieta zje jedovaté huby alebo rastliny, poskytnite mu prvú pomoc:
* Ak dieta pozilo plody alebo iné casti rastlín, vyvolajte vracanie, podajte tekutiny a niekolko tabliet aktívneho uhlia. Takýto prípad vzdy konzultujte u lekára. Prineste so sebou rastlinu s listami a plodmi, resp. cast rastliny na identifikáciu.
* Nedávajte detom do 6 rokov konzumovat jedlo z húb. Ak sa po pozití húb dostavia príznaky otravy ako bolesti brucha, vracanie a hnacky, podajte dietatu 10 20 tabliet aktívneho uhlia rozdrvených a rozmiešaných v primeranom mnozstvo vody a dopravte dieta do nemocnice. Zoberte so sebou zvyšky húb a jedla, prípadne zvratky dietata, kvôli identifikácii húb.
* Otravu nepodcenujte, po pozití smrtelne jedovatej muchotrávky zelenej môzu príznaky otravy nastúpit po 6 12, ba i po 24 hodinách. Cím skôr vyhladáte lekára, tým je väcšia šanca na prezitie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.