ich výskumu, štvrtinu obyvateľstva strednej Európy v XIV. storočí nevyhubil mor, ale vírus podobný dnešnému víru Ebola, ktorý sa hocikedy môže znova objaviť.
História zaznamenala, že epidémiu, neskôr pomenovanú ako "čierna smrť", priniesli v roku 1347 do Európy - presnejšie do sicílskeho prístavu Messina - z poloostrova Krym janovskí námorníci. Prenášačmi choroby vraj boli infikované blchy, parazitujúce na lodných potkanoch. Epidémia si za päť rokov na európskom kontinente, kde obyvateľstvo bolo vysilené bojmi a hladom, vyžiadala podľa dostupných informácií 25 milióna obetí.
Spomínaní vedci však tvrdia, že spôsob rozšírenia epidémie sa skôr podobá na vírus Ebola ako na baktérie moru. Poukazujú aj na to, že ľudia veľmi skoro prišli na to, že karanténou možno zabrániť ďalšiemu šíreniu nákazy. Pretože "lodné potkany samozrejme v karanténe neboli a napriek tomu sa mor zastavil, znamená, že vírus sa nerozširoval blchami ale prenosom z človeka na človeka", napísal jeden z dvojice Christopher Duncan. Vedci ďalej dodávajú, že príznaky oboch chorôb sú rovnaké - náhla horúčka, krvácanie vnútorných orgánov a príznaky podkožného krvácania.
Autor: mku
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.