ze ju musíme pred pouzitím namocit na niekolko hodín do vody. Vodu po napucaní zeleniny nevylievame, ale ju pouzijeme pri varení. Sušenú zeleninu ocenia hlavne chatári, pretoze jej uskladnovanie je jednoduché a zelenina je, ako sa hovorí "poruke".
Cibula a cesnak
Ošúpanú cibulu pokrájame na plátky a zasurova sušíme pri teplote 60 - 65 stupnov C za obcasného premiešania. Dobre usušená cibula má svetlú farbu a drobí sa. Strúciky cesnaku ocistíme, ak sú väcšie rozpolíme a postupujeme rovnako ako pri cibuli. Cibulu a cesnak môzeme sušit aj volne na vzduchu. Pri takomto sušení prenikavo zapáchajú, preto ich sušíme v dobre vetratelných miestnostiach alebo vonku. Sušená cibula a cesnak sa najcastejšie pouzívajú do koreninových zmesí.
Sušená mrkva
Mrkvu dobre umyjeme a ošúpeme. Odstránime vrchnú a spodnú cast, dáme do vriacej vody, uvaríme takmer domäkka, ochladíme, pokrájame na kolieska alebo nahrubo postrúhame a sušíme pri teplote 70 - 80 stupnov C. Obcas premiešame. Sušenú mrkvu uskladnujeme v pohároch, ktoré uzatvoríme celofánom alebo pergamenovým papierom, na suchom a tmavom mieste.
Sušený petrzlen a zeler
Petrzlen a zeler umyjeme, ošúpeme, pokrájame alebo nahrubo postrúhame. Zeler predvárame vo vriacej okyslenej vody (1 l vody, 1 cajovú lyzicku kyseliny citrónovej), petrzlen vo vode bez okyslenia. Varíme 3 minúty, scedíme, ochladíme a sušíme pri teplote 65 - 70 stupnov C.
Autor: Ko
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.