Placka: Co hovorí psychológ
Mobbingom nazývame psychický teror na pracovisku. Hovoríme o nom vtedy, ak sa na postihnutého útocí pol roka aspon raz do týzdna zo strany jednej alebo viacerých osôb. Mobbermi (agresormi) môzu byt kolegovia, nadriadení, výnimocne sa takto môzu prejavovat aj podriadení. V prípade, ze sú agresormi zeny, prejavuje sa to predovšetkým rozširovaním klebiet, drobnými zlomyselnostami, vysmievaním sa z kolegyne z jej úcesu, vkusu, oblecenia, štvanie za chrbtom, ked obet nemá moznost sa bránit, kritika práce, skákanie do reci, izolácia od spolocenských aktivít. Ak sú agresormi muzi, prejavuje sa to otvorenejšími formami znevazovania druhých, cynickými narázkami, podsúvaním nevdacných úloh, zbytocných cinností ci ignorovaním. U obete mobbingu sa to môze prejavit poklesom sebavedomia, poruchami koncentrácie, depresiami a dalšími psychickými poruchami. Obetami mobbingu sa najcastejšie stávajú ludia osamelí, príslušníci menšiny, noví kolegovia, ludia nápadní, chorí, mladší, krajší, úspešnejší, nadanejší, inými slovami ludia, ktorí vycnievajú z radu akýmkolvek smerom. Predpokladá sa, ze trvá asi pol roka, kým je obet mobbingu nacatá.
V prvej fáze sa hladajú príciny na konflikt, vytvorí sa zlá atmosféra, zo zamestnanca sa stáva terc narázok, vyclenuje sa z informácií to je ešte fáza, v ktorej mozno celý proces zvrátit. V dalšej fáze sa prípad stáva oficiálnym, znizuje sa výkon postihnutého, jeho koncentrácia, zacína robit chyby, dostáva sa do izolácie, prichádzajú absencie a ak neodíde dobrovolne, hladajú sa dalšie zámienky.
Ako sa bránit proti mobbingu?
Bránit sa dá väcšinou len v prvej fáze a to tak, ze na prípadné útoky reagujeme hned, aby si agresori uvedomili, ze nebudú mat lahkú prácu. Mobbovaný by nemal zostat sám, mal by mat spojencov ci uz z radov kolegov, alebo nadriadených. Treba byt dôrazným a nekompromisným, nie však agresívnym. Nestavat sa do polohy trpiaceho, lebo to môze proces iba prehlbit.
Ide o závazný problém, lebo v prípade dusivej atmosféry odchádzajú neraz práve tí najschopnejší, ktorí sú potom úspešní na trhu práce cím stráca pôvodný zamestnávatel. V niektorých krajinách fungujú práve kvôli tomu tzv. mobbingoví poradcovia. V kazdom prípade platí, ze v demokratických pracovných skupinách, kde platia spravodlivé princípy postupu, kde pracujú vyrovnaní ludia, nemá mobbing šancu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.