Otázka:
Viacerí zamestnanci našej firmy sme nestihli vycerpat do konca minulého roka dovolenku nielen za rok 2000, ale ešte ani za rok 1999. Zamestnávatel teraz tvrdí, ze nevycerpaná dovolenka za rok 1999 nám prepadla, pretoze sme o nu nepoziadali a nepatrí nám za nu ani náhrada mzdy. Je takýto postup zamestnávatela správny?
Zn.: Nevycerpaná dovolenka
Odpoved:
Lehotu cerpania dovolenky na zotavenie za príslušný kalendárny rok urcuje zamestnávatel tak, aby si ju zamestnanec mohol vycerpat do konca príslušného kalendárneho roka. Predpokladom uplatnenia tejto zásady je kazdorocne schválený plán dovoleniek s riadne urcenou lehotou cerpania dovolenky zamestnancov. Pri zostavovaní plánu dovoleniek by mal zamestnávatel prihliadat nielen na úlohy podniku resp. firmy, ale aj na oprávnené záujmy zamestnanca. Takto urcený cas cerpania dovolenky je zamestnávatel povinný oznámit zamestnancovi aspon 14 dní vopred. Cerpanie dovolenky nesmie byt pritom stanovené na lehotu vykonávania vojenskej základnej alebo civilnej sluzby, ked je zamestnanec uznaný práceneschopným pre chorobu alebo úraz ani pocas materskej dovolenky zamestnankyne. Pri ostatných prekázkach v práci na strane zamestnanca smie zamestnávatel urcit cerpanie dovolenky len na ziadost zamestnanca. Vo všetkých prípadoch, ked zamestnávatel neurcil lehotu cerpania dovolenky, alebo ak si zamestnanec nemohol dovolenku vycerpat z naliehavých prevádzkových dôvodov alebo z dôvodov prekázok v práci, je zamestnávatel povinný poskytnút zamestnancovi nevycerpanú dovolenku tak, aby skoncila najneskôr do konca budúceho kalendárneho roka.
Pretoze v praxi mnohí zamestnávatelia neurcujú lehotu cerpania dovolenky podla schváleného plánu ale aj z dôvodu napr. dlhodobej práceneschopnosti ci materskej dovolenky alebo výkonu vojenskej sluzby, môze sa stat ze koncom roka bude mat zamestnanec nevycerpanú dovolenku za dva kalendárne roky. Aby sa to nestalo pravidlom, je zamestnávatel povinný zamestnancovi urcit cerpanie aspon dvoch týzdnov dovolenky v kalendárnom roku.
Ak si zamestnanec zo spomínaných dôvodov dovolenku za rok 1999 nevybral do konca roku 2000, neskôr ju uz formou volna cerpat nemôze, ale musí mu byt poskytnutá náhrada mzdy vo výške priemerného zárobku. Ak by sa rovnaké dôvody týkali dovolenky za rok 2000, môze ju docerpat az do konca nasledujúceho roka 2001.
Právna úprava dovolenky na zotavenie v Zákonníku práce umoznuje urobit vo vašom prípade záver, ze zamestnávatel by nemal riešit situáciu globálne, ale individuálne. Jeho výrok o prepadnutí dovolenky sa môze týkat len nevycerpanej dovolenky za rok 1999. Ale aj tak nemôze zamestnanec stratit nárok na náhradu mzdy za nevycerpanú dovolenku preto, ze si ju sám neziadal, lebo urcenie lehoty jej cerpania je povinnostou zamestnávatela. Pokial ide o dovolenku za rok 2000, zamestnávatel musí brat do úvahy závaznost dôvodov, ktoré spôsobili, ze niektorí zamestnanci si nevycerpali svoju dovolenku v príslušnom roku a je povinný poskytnút ju zamestnancovi v tomto kalendárnom roku 2001.
Autor: Pavol KISS
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.