13 obciach. Termín, keď mali primátori, starostovia a zástupcovia štátnych inštitúcií, ktoré sa podieľali na záchranných prácach nahlásiť vyčíslené náklady aj škody, uplynul včera.
Preto sme oslovili vedúceho odboru životného prostredia na Okresnom úrade v Prešove Mariána Harčaríka a opýtali sa, do akej sumy sa vyšplhali škody na hmotnom majetku, vrátane záchranných a likvidačných prác. "Ešte nemáme všetky údaje. Kompletizovať ich budeme až v pondelok a v utorok odovzdáme návrhy krajskej povodňovej komisii. Zatiaľ máme málo podkladov na to, aby sme mohli hovoriť o akejkoľvek aj orientačnej sume," povedal nám ešte predpoludním.
Dodal, že podľa doterajších prieskumov v teréne sú najväčšie škody v meste Prešov v súvislosti s hrádzou na Toryse a následným zaplavením rekreačnej zóny na sídlisku III. a vo Veľkom Šariši, kde zaplavilo rodinné domy, ale voda odplavila aj časť hotovej regulácie na Toryse. V obciach okresu budú podľa jeho slov zrejme menšie škody, hoci sú podmyté niektoré štátne komunikácie a jeden mostík.
Výnimku tvorí poľnohospodárska pôda na juhu, teda v Lemešanoch a Drienove, kde i odhadujú škody na úrode až na 20 miliónov korún. Požiarnici, cestári a vodohospodári zase musia vyčísliť práce pri čistení studní, spevňovaní brehov,atď.
Presnejšie čísla o nákladoch teda budú známe až v pondelok.
Autor: ak
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.