Magdalény Čačovej, zo žiadneho okresu nehlásili výskyt hepatitídy či salmonely. V týchto dňoch sa hygienici po záplavách počas posledného júlového týždňa venujú predovšetkým mikrobiologickým vyšetreniam vzoriek vody zo studní. Opýtali sme sa preto, ako postupujú práce. "Z celého kraja nás o vyšetrenie zaplavených individuálnych vodných zdrojov požiadalo 640 subjektov. Nemôžeme to robiť dovtedy, pokiaľ požiarnici nevyčistia studne a to ide dosť pomaly. Odobrať vzorky predčasne by bolo obyčajným plytvaním peňazí. Zatiaľ sme odobrali vzorky z 28 studní v Gribove (okres Stropkov) a ďalších desať v okrese Humenné. Teraz ich vyšetrujeme," uviedla pre náš denník riaditeľka ŠZÚ M.Čačová.
Dodala, že výpomoc pri chemických rozboroch im ponúklo aj Krajské chemické laboratórium CO, najmä v tých obciach, kde je nahlásený vysoký počet zaplavených vodných zdrojov. Zatiaľ ide o niektoré obce okresov Humenné, Stará Ľubovňa a Vranov nad Topľou.
Ide o pojazdné laboratórium a ako sme sa dozvedeli za hodinu dokážu vyšetriť 14 vzoriek. Samozrejme chemicky, mikrobiológiu musia aj tak urobiť pracovníci ŠZÚ. Na našu otázku, koľko stojí také vyšetrenie a kto je garantom pri žiadostiach o vyšetrenie pitnej vody nám Čačová odpovedala:" Vyšetrenia robíme bezplatne a rozbor nie je komplexný, ale skrátený. Našim kontaktom je vždy starosta a zodpovedá za to, že vyšetrujeme vodný zdroj, ktorý bol zaplavený, či inak znehodnotený. Naviac si overujeme, či starosta tento stav nahlásil príslušnej okresnej povodňovej komisii. Máme totiž skúsenosti so sklonmi k zneužitiu situácie." Napokon, starostovia už skôr dostali návrh opatrení a usmernenia o tom, kedy sa dá zdroj vyšetriť, ako majú naložiť s odpadom, prípadne inštrukcie o deratizácii, ktorá prichádza do úvahy až koncom leta, alebo na jeseň.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.