košickom regionálnom centre. Rodinka Žecovcov býva v Prešove a otec dvoch typicky zvedavých detí má navyše to šťastie, že aj jeho manželka je geologička. Rozumejú si teda nielen v súkromí, ale aj profesionálne. Možno aj preto si navzájom tolerujú letné cesty do sveta, ktoré im pomáhajú získať nový rozmer a odborne rásť. Ľudia v jeho okolí ho charakterizujú ako "pohodového" človeka, ktorému takmer nikdy nechýba úsmev a rozhovor s ním bol rovnako zaujímavým zážitkom, ako spomienky z jeho atraktívnych ciest. Podelíme sa s vami o čriepky z neho, veď informácie o erupcii na Etne iste zaujímajú aj iných smrteľníkov a neuspokoja sa len so stručnými správami zahraničných agentúr.
Ako člen vulkanologického klubu Braňo Žec vlani zorganizoval expedíciu po severozápadnom Taliansku. Pochopiteľne, nevynechali ani Etnu, ktorá vlani eruptovala 28. augusta. Zaujímalo nás, či sleduje jej terajšiu sopečnú činnosť. Žeravú lávu totiž chŕli od 9. mája až do týchto chvíľ.
"Vlani počas našej cesty bola Etna pár dní po erupcii. Vulkán už spal, ale prejavoval sa fumoralovou aktivitou. Z troch kráterov stúpal dym vo forme vodných pár a jedovatých plynov. Vyzerala ako mesačná krajina posypaná popolom, do ktorého sme sa niekedy zabárali hlbšie, ako po členky. Vulkanická štruktúra, ktorá sa teraz prejavuje aktivitou sa volá Mongibello, čo je spojenie latinského a arabského slova a znamená hora hôr. Je to najmladšia vulkanická štruktúra a vystupuje do výšky 3340 metrov. Aktivita sopky v súčasnosti vychádza z parazitického menšieho vulkánu vo výške 2800 metrov. Nie je katastrofická, skôr menšia a predchádzalo jej mierne zemetrasenie. Okrem explózie prebieha aj výtok lávového prúdu v oddychovej časti Etny, odkiaľ vedie cesta ku veľkým kráterom. V tejto časti je niekoľko hotelov, parkovacie plochy a lanovka. Práve lanovka, ktorá ešte pred mesiacom prevážala turistov, bola erupciou a výtokom lávového prúdu totálne zničená," rozhovoril sa. Vysvetlil nám, že lávový prúd neskôr smeroval na malé mestečko Nicolossi na juhovýchodnej strane masívu Etny.
Pod Etnou, takmer pri veľkých kráteroch je už roky umiestnené vulkanologické observatórium a tamojší odborníci pravidelne monitorujú jeho činnosť. Z geofyzikálnych indícií vedia predpovedať, ako sa bude správať magmatická komora pod vulkánom v hĺbke niekoľko desiatok kilometrov. Môžu predpovedať erupciu, bojovať s vulkánom, ale nemôžu ho zastaviť. Preto včas upozornili na potrebu záchranných prác, ktorými sa im podarilo trochu zmeniť smer toku lávového prúdu. Ochladzovali ho morskou vodou a striekali ju na horúci prúd s teplotou okolo 1 100 až 1 200 stupňov Celzia. Ťažké buldozéry urobili ochranné bariéry a teraz je od mestečka presmerovaný do neobývaných oblastí. Veľká erupcia začala 17. júla a zo štyroch trhlín začali vytekať lávové prúdy. O deň neskôr erupčné centrum začalo produkovať silné výbuchy a vyhadzovať vulkanické bomby do výšky 200 metrov. Vtedy láva začala ohrozovať turistické centrum Rifugio Sapienza. Už o štyri dni mestá ako Giarre a Catania pokryl tenkou vrstvou popol a z toho dôvodu bolo uzavreté aj letisko v Catanii.
Ako si zaspomínal, ešte pred rokom bol na Etne čulý turistický ruch, ale teraz je tam z bezpečnostných dôvodov prístup zakázaný. Turisti sa môžu dostať do bezpečnej vzdialenosti len pod dohľadom policajných zložiek. Trochu lišiacky sme sa tiež opýtali, akú najkrajšiu spomienku má z cesty na Etnu a či by sa ako skúsený odborník priblížil k horúcej láve. Pochopil náš humorný tón a so smiechom odpovedal. "Najradšej? Na červené víno Zafferana Etnea, suché a kvalitné. Ľudia, ktorí majú problém s kyselinou by ho však nevedeli vychutnať. Čo sa týka toho dobrodružstva. Neviem. Dá sa to, ale len na niekoľko desiatok metrov. Ak by som sa priblížil na meter, zhoreli by mi aj tenisky na nohách. Ide predsa o 1000 stupňov a už 100 stupňová teplota sa mení na paru."
Dodal, že lávový prúd má schopnosť rýchlo stuhnúť a chladnúť. Po jeho povrchu sa dá chodiť, hoci o meter nižšie prúdi horúca magma. Nikto dnes nevie povedať, kedy sa výtok lávového prúdu zastaví. Môže sa tak stať z hodiny na hodinu, ale môže to trvať aj ďalšie týždne. Takmer každý rok dochádza na Etne k erupcii, ale nie je kataklizmatická, ako bola v roku 1991 na Filipínach. V súčasnosti sa aktivitou prejavuje aj sopka v oblasti Indonézie a jej erupcia môže mať ničivé dôsledky. Prezradil nám aj plány do budúcna. Spolu s priateľmi vulkanológmi v týchto dňoch hľadajú mecenášov a plánujú ďalšiu expedíciu po územiach činných sopiek. Tentoraz do Francúzska.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.