Úbory harmančeku sú dvojfarebné. Žltý terč uprostred tvoria trubkovité kvety, okrajové jazykovité kvety sú biele a neskôr sa skláňajú k stonke.
Rozšírenie: S harmančekom pravým sa stretávame v prírode pomerne často. Rastie hlavne v teplejších oblastiach pozdĺž ciest, na úhoroch, ako burina v poliach či vo viniciach. V minulosti bol jeho výskyt v prírode hojnejší, viac sa pestoval a miestami zdivel. Dnešný areál rozšírenia je už druhotný. Pôvodne rástol harmanček iba v oblasti od južnej a juhovýchodnej Európy po juhozápadnú Áziu. Do strednej Európy sa dostal pravdepodobne ako burina s obilninovými kultúrami.
História použitia: Liečivé účinky harmančeku pravého boli dobre známe už v stredoveku. Na severe Európy, v Škandinávii bol harmanček považovaný za posvätnú rastlinu a uctievaný ako symbol slnka. V stredoveku bol už všeobecne rozšírený a používaný v liečiteľstve. Je spomínaný ako liek proti všetkým zimniciam, ochoreniam pečene, proti ženským nečistotám, ďalej ako močopudný prostriedok proti kŕčom, bolestiam hlavy a na ošetrenie boľavých očí. O obľube harmančeka v ľudovom liečiteľstve svedčí aj to, že sa s ním často stretávame v riekankách a porekadlách.
Zber: Práve sa rozvíjajúce kvety harmančeka pravého zbierame celú sezónu, postupne ako rozkvitajú od mája do septembra. Jednotlivé kvety so stopkou zbierame ručne. Niekedy sa v terapii používa aj vňať.
Obsahové látky: Hlavnou účinnou látkou je silica. Jej obsah kolísa medzi 0,2 - 1,3 %, špeciálne vyšľachtené formy majú obsah silice až 3 %. Charakteristické modré zafarbenie je spôsobené obsahom azulénu. Ďalej obsahuje seskviterpeny (bisabolol, farnesen), flavonidy (apigenin, luteolin, kvercetin), slizy a horčiny.
Účinok na organizmus: Kvet harmančeka pôsobí protizápalovo na pokožku aj na sliznice. Pôsobí proti nadúvaniu, proti kŕčom, mierne sedatívne a potopudne. Harmanček má svoje pevné miesto v pediatrickej praxi. Je vynikajúci pri liečbe ochorení zažívacieho traktu, pri žalúdočných a črevných poruchách a pri nachladení. Používa sa vonkajšie na rany, popáleniny I. a II. stupňa a pod. vo forme obkladov a kúpelí. Táto rastlinná droga našla uplatnenie v kožnom, očnom, zubnom lekárstve a gynekológii. Silica znižuje koncentráciu serotínu a bradykininu a preto sa používa aj ako protialergický liek. Pridáva sa do čajovín pri alergických reakciách kože.
Použitie: Používa sa buď samostatne vo forme záparu (1,5 g drogy na 100 ml vody, pri vonkajšom použití 3 g drogy), alebo vo forme tekutého extraktu. Kojencom sa pridáva do mlieka 1 lyžička záparu. Často sa kombinuje s ďalšími drogami v mnohých čajovinách.
Toxicita a vedľajšie účinky: Kvet harmančeku nemá vedľajšie účinky a používa sa v pediatrickej i geriatrickej praxi, v rekonvalescencii.
Autor: iká
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.