v dôsledku horúčav. Vhodným časom pre lov sú skoré rána a pozdné večery.
Amur biely nepatrí medzi naše pôvodné druhy rýb. V posledných rokoch sa stal obľúbenou a športovo cenenou rybou a to predovšetkým pre svoju nesmiernu bojovnosť. Jeho zdolávanie patrí k jednému z najkrásnejších rybárskych zážitkov.
Amur patrí medzi typické stádové ryby. Zdržiava sa vo voľnom vodnom stĺpci a za potravou vyráža do príbrežných častí vôd. Je veľmi plachý a pri sebamenšom vyrušení okamžite uniká a vyskakuje vysoko nad vodnú hladinu. Najviac mu vyhovujú dolné, pokojné úseky riek a stojaté vody s dostatkom vegetácie. Jeho ústa sú prispôsobené k drteniu tvrdých vodných porastov pomocou mohutných pažerákových zubov. U malých jedincov sa v potrave stretávame najmä s drobným zooplanktónom a larvami pakomárov. Postupne aj s vláknitými riasami a s úlomkami mäkkých častí vodnej vegetácie. U dospelých jedincov prevažuje rastlinná zložka. Na vodách, kde je väčší rybársky tlak spojený s častým kŕmením, prestáva amur prijímať vodné rastliny a prechádza na nami predkladané krmivo. Na amura môžeme použiť za nástrahy väčšie časti rastlín, ktoré zvykne konzumovať, ďalej kukuricu, hrach, kolienka, cestá, boile a pod.
Úlovok ďalších rastlinožravých rýb tolstolobika bieleho a tolstolobika (tolstolobec) pestrého je dielom náhody vzhľadom na ich špecializáciu na fytoplanktón. Väčšina zdolaných rýb je podseknutá za plutvy, alebo skrele, alebo sú ulovené pri love vo vodnom stĺpci na tzv. bahnienko.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.