spoločností USA sa koncom 19. storočia využívali ako platidlá. Cestovný lístok železničnej spoločnosti South Carolina Railroad Company vidíme na snímke. Táto spoločnosť vydala štyri nominály cestovných lístkov s dátumom 1. 7. 1873. V tom istom roku dali do obehu cestovné lístky aj niektoré ďalšie spoločnosti: Charlotte, Columbia and Augusta Railroad Company. Už na prvý pohľad vidíme, že štylisticky zodpovedajú bankovkám vtedajšej doby. Sú známe dve vydania. Na dvojitom cestovnom je uvedené, že platí pre dvoch cestujúcich na vzdialenosť dvadsaťpäť míľ.
Pre obdobie od roku 1873 do 1879 bola charakteristická masívna nezamestnanosť, pokles výroby. Na začiatku tejto hospodárskej krízy boli vydané lístky, ktoré dočasne spĺňali funkciu peňazí. Lístky dočasne nahradili drobné a bankovky národnej meny. Na tento cieľ sa hodili, lebo ich parametre boli porovnateľné s vtedajšími platidlami. Ak skutočne tieto lístky nahradzovali platnú menu, tak patria medzi núdzovky. Je známe, že obchodníci a bankári ich používali pri peňažných transakciách. Cestovné lístky vytlačila spoločnosť American Bank Note Company.
Aj na tejto ukážke môžeme vidieť, že ak v krajine dôjde ku hospodárskej kríze, objavia sa v peňažnom obehu núdzovky. Ich poslaním je dočasne nahradiť nedostatok obeživa. Najčastejšie je potrebná náhrada za drobné mince, ktoré dočasne nahradia rôzne improvizované platidlá. Väčšinou však núdzovky bývajú vytlačené na veľmi nekvalitnom papieri jednoduchou tlačiarenskou technikou. Cestovný lístok, ktorý vidíme na snímke je z toho hľadiska výnimkou, lebo svojim vyhotovením pripomína skôr bankovku. Aj cestovné lístky môžu určitý čas spĺňať funkciu peňazí. Veríte, či nie, lístok nie je vždy len lístok...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.