prepravu. Jednou z povinnosť železničnej polície, je preventívne kontrolovať prepravované zásielky, no boj so zlodejmi neraz pripomína boj s veternými mlynmi.
"Pravidelne dostávame hlásenia o tom, kedy a aký vlak máme prehliadnuť. Naši príslušníci ich preverujú, no niekedy sa stávajú nečakané, ba priam až neuveriteľné situácie, ako napríklad vlani v Markušovciach. Nákladný vlak tam stál len pol hodiny, no istá skupinka ľudí ho stihla otvoriť a ukradnúť konzervy za 14-tisíc korún," povedal riaditeľ Odboru železničnej polície v Spišskej Novej Vsi por. Marián Ledvák.
Najčastejším artiklom, o ktorý majú zlodeji záujem, sú však diely z novučkých osobných automobilov prepravovaných po železniciach. Hoci tieto vlaky kontrolujú železniční policajti vari vo všetkých väčších staniciach, zlodeji si do ich cestu stále vedia nájsť. Do cieľovej stanice potom autá prichádzajú bez stieračov, spätných zrkadiel, či bez predných znakov výrobcu. Niektorí špekulanti dokážu dokonca veľmi rýchlo otvoriť kufor auta a ukradnúť rezervu.
"Naši príslušníci za prítomnosti pracovníka ŽSR prejdú celý vlak, skúšajú, či sú uzamknuté všetky dvere a kontrolujú aj ostatné diely," vysvetlil postup por. Ledvák. Keď policajti zistia, že niečo v aute chýba, ihneď to hlásia, no pravdepodobnosť, že zlodeja niekto dolapí je veľmi nízka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.