obyvatelia jeho existenciu schvaľovali, iní sa voči nemu búrili. Pred podobnou dilemou sa pravdepodobne onedlho ocitnú obyvatelia Jablonova. Jeden z tamojších domov chce totiž humanitná spoločnosť PRO-DIAL z Levoče, premeniť na takpovediac útulok pre ľudí, ktorí podľahli závislosti na alkohole a iných návykových látkach a po vyliečení sa chcú opäť zaradiť do normálneho života.
"Sám som pred siedmimi rokmi prešiel peklom závislosti na alkohole, a preto viem, čo vyliečený človek prežíva. Takíto ľudia musia predovšetkým nájsť pokoj a zázemie, ako základ nového života. Mnohí to však vo svojich rodinách nedostávajú. Preto im takúto oázu chceme poskytnúť tu. Pohrávam sa s myšlienkou, že toto tu nazveme Mea culpa, teda moja vina," povedal štatutárny zástupca humanitnej spoločnosti Jozef Pajonk.
Spoločnosť PRO-DIAL spolupracuje s Odborným liečebným ústavom psychiatrickým na Prednej Hore, ktorý bude sprostredkovávať záujemcov o pobyt v Jablonove. Každý, kto v tomto spoločenstve bude chcieť žiť, musí prejsť liečením, podpísať dohodu, že je tam dobrovoľne a prispôsobí sa poriadku a zvyklostiam. Spočiatku tam plánujú prijať piatich až siedmich ľudí. Maximálna dĺžka pobytu je rok, no podľa J. Pajonka v prípade potreby, ju môžu obnoviť. Kto však raz ujde, späť sa môže vrátiť len po opätovnom liečení.
Prevádzka takého zariadenia si však vyžaduje nemalé finančné prostriedky. Podľa Jozefa Pajonka im už niečo prisľúbil Krajský úrad v Prešove, pretože budú vlastne poskytovať sociálne služby. Okrem toho, každý z obyvateľov domu bude prispievať na stravu, 20 až 25 korunami na deň.
Celodenná činnosť vyliečených alkoholikov či narkomanov bude spočívať vo fyzickej práci, modlitbách a pozitívnom myslení. "Pridržiavam sa zásady, že človek je tým, na čo celý deň myslí. Títo ľudia preto budú celý čas myslieť na lepšiu budúcnosť. Popri tom budú pracovať. Obrátili sme sa s prosbou o spoluprácu aj na tunajších duchovných predstaviteľov. Počítame aj s duchovnou podporou Biskupského úradu na Spišskej Kapitule," vysvetľuje iniciátor projektu.
Pri vzniku takýchto zariadení je, podobne ako to bolo v Žakovciach, problémom najmä postoj stáleho obyvateľstva. Zväčša sa obávajú, že do ich dediny prídu asociáli, ktorým nebude nič sväté. Väčšina obyvateľov Jablonova pri našej návšteve však ani len netušila, že v ich obci onedlho začne fungovať takéto sociálne zariadenie. Jozef Pajonk však tvrdí, že sa nemusia ničoho obávať. Najbližší susedia, podľa jeho slov, nie sú proti tomuto zámeru. "Zavedieme tu určitý režim a disciplínu. Myslím si, že sa nám ju podarí udržať. Kto sa neprispôsobí, bude nás musieť opustiť," tvrdí Jozef Pajonk.
Odhodlanie a zámery sú to vskutku obdivuhodné, no jediným paradoxom zostávajú slová starostu Jablonova Jozefa Molčana. Na našu otázku, ako vníma tento zámer spoločnosti PRO-DIAL odpovedal: "Čo sa u nás ide robiť? Ja o ničom neviem."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.