Strana maďarskej koalície (SMK) koaličným partnerom na včerajšom stretnutí formulovala tri podmienky, pri ktorých splnení je ochotná zotrvať v koalícii. Ako uviedol po stretnutí pre média premiér Mikuláš Dzurinda, SMK požaduje návrat k dvanástkovému modelu, k jednokolovej voľbe do regionálnych parlamentov a vypustenie Cuperovych paragrafov zo schválených zákonov.
SDK akceptuje všetky tri podmienky a ako zdôraznil premiér, záleží to od politickej vôle ostatných koaličných partnerov. Pre KDH sú prijateľné len návrat k dvanástke a odstránenie paragrafov, ktoré umožňujú zasahovať vláde do rozhodnutí samospráv. SDĽ a SOP nesúhlasia so žiadnou požiadavkou SMK a sú proti novelizácii už schválených zákonov.
Podľa Dzurindu sa koalícia bude musieť sústrediť na ďalšie štyri zákony súvisiace s reformou, ktoré vláda predkladá v septembri do parlamentu. V tejto otázke panuje medzi koaličnými partnermi zhoda a dohodli sa, že pri kompetenčnom zákone bude koalícia postupovať v parlamente spoločne.
Ďalšie stretnutie sa uskutoční 28. augusta až po Republikovej rade SMK.
Premiér nevylúčil, že sa k návrhom týchto zákonov v prípade potreby môže koalícia zísť aj pred 25. augustom, keď bude zasadať najvyšší stranícky orgán SMK.
Po včerajšom rokovaní koaličných strán predseda SMK Béla Bugár nevidí nádej na riešenie krízy, ktorá v koalícii nastala po schválení zákonov o reforme verejnej správy. Konštatoval, že koalícia nebola schopná dohodnúť sa na zmene parlamentom prijatých právnych noriem v tejto oblasti. Predsedníctvo SMK teda definitívne odporučí Republikovej rade, aby 25. augusta hlasovala o vystúpení z kabinetu. Bugár kritizoval, že SDĽ a SOP neboli ani len ochotné rokovať o vypustení takzvaných Cuperovych paragrafov zo zákona o samospráve vyšších územných celkov, ktoré okliešťujú právomoci samosprávnych orgánov.
Šéf SDĽ Jozef Migaš pre agentúru SITA potvrdil, že ľavicoví demokrati nie sú ochotní novelizovať zákony o reforme verejnej správy. Včerajšie zasadnutie však považuje za užitočné, pretože sa koaliční partneri informovali o svojich postojoch. Naopak, líder KDH Pavol Hrušovský sa domnieva, že stretnutie neznamenalo žiaden posun vo vzťahoch a pozíciách jednotlivých subjektov. Podľa Hrušovského k termínu volieb do regionálnych samospráv, ktoré Migaš ako predseda Národnej rady vyhlási do konca augusta, ani k žiadnej zmene nedôjde. Dodal, že SMK presne nešpecifikovala, čo by znamenal jej odchod z vlády a ani prípadné kroky, ktoré budú nasledovať po tomto rozhodnutí.
Premiér Mikuláš Dzurinda zdôraznil, že by bolo dobré, aby SMK v koalícii zostala. "Minimálne integračné ambície za to stoja," poznamenal. Dzurinda podľa vlastných slov vníma odozvy zo zahraničia a akékoľvek oslabenie vládnej koalície môže podľa neho skomplikovať cestu Slovenska do Európskej únie. Dzurinda odmietol špekulovať, čo bude v prípade, že SMK odíde. "Nevyháňal by som SMK z vládnej koalície," podčiarkol Dzurinda, podľa ktorého sú akékoľvek vyhlásenia o situácii po odchode SMK predčasné.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.