vyklepali agentúry krátko pred siedmou večer úžasnú novinku: "Koaliční partneri nesplnia podmienku SMK na jej zotrvanie v koalícii". Tak. Znamená to presne toľko, koľko sme napísali presne pred mesiacom po schválení ôsmich územných celkov v NR SR: Odchod Strany maďarskej koalície z vlády je neodvratný. Otázkou je iba spôsob a dĺžka kroku, ktorým vykopnú dvere.
Ak zostane včerajšie stretnutie koaličných lídrov v pamäti, tak kvôli jedinej veci; donaha odhalilo "vodový" obsah toho, čo sa na Slovensku nazýva politikou. Odhliadnuc od vážnej situácie, ktorá je však kvalitatívne totožná už mesiac, korenistá otázka znie, NA ČO SA SCHÁDZALI a prerušovali vzácne dovolenky?? Predsa to, že SMK podmieňuje prehodnotenie zajačích úmyslov novelami zákonov o samospráve VÚC a voľbách do nich, plus "decuperizáciou" (zrušenie pozmeňovacích návrhov Cupera), je známe presne od 4. júla. A rovnaký čas aj to, že u SDĽ a SOP - ak si vypožičiame eufemistický slovník premiéra - "nie je evidentná politická vôľa siahnuť na tieto zákony". Akú mal tento subtropický míting pointu, ak nikto so žiadnym novým nápadom, ako z jamy von, neprišiel??
Fakt je taký, že Migaš a Hamžík demonštrovali priamočiaru snahu SMK z koalície vypudiť, ešte aj keby si to zrazu rozmyslela. V politike je dobrým zvykom, ak už v prerokovávaných bodoch neexistuje zblíženie, hľadať akési kompromisy či ponuky inde, skrátka obchodovať, dohadovať, skúšať. Celý priebeh však ukázal to, čo sme už tiež raz naznačili - minimálne polovica partnerov si jednoducho želá dovládnuť posledný rok bez Maďarov.
Mimovoľne to potvrdil aj sám Dzurinda, keď mu na brífingu po rokovaní, ešte zjavne v stave tlmených emócií, ušlo kúzelné "NEVYHÁŇAL by som SMK z vládnej koalície". Krásne prerieknutie - no uznajte, ako by ho inak napadlo také výstižné slovo? Aspoň raz bol úprimný.
Správanie sa SDĽ a SOP je na prvý kontrolný pohľad politicky logické. Preferencie sú katastrofálne, chytajú sa maďarofóbnej slamky, teda nádeje, že práve vyhnanie SMK, respektíve vôbec zmena, nech je akákoľvek, im prinavráti čosi stratených percent. Navyše v dvojnásobne predvolebnom čase (na november chce Migaš totiž vypísať voľby regionálne) dúfajú, že vybijú z rúk opozície "maďarskú kartu".
V tejto "strategickej" rovine sa niesli už vyjadrenia, s ktorými sa najmä Hamžík prezentoval už pred rokovaním. Ak bolo niečo včera predsa len niečo nové, potom práve kategorické vymedzenia predsedu SOP. "SOP nebude súhlasiť s polovičatými riešeniami, ak sa SMK rozhodne odísť, potom so všetkými dôsledkami", zahlásil Hamžík, a konkretizoval to opustením "všetkých postov v štátnej správe, podnikoch" a pod.
A tu treba povedať, že vidíme politický idiotizmus celkom mimoriadnej kvality. Nasledujúce týždne totiž budú práve o tom, aký ďalší typ konkubinátu s SMK zvyšok koalície na čele s premiérom vyrokuje. Bugár pritom už viackrát naznačil, že si vie predstaviť posledný rok v "konštruktívnej opozícii", to jest de facto pokračovanie v súčasnom garde s akousi novou zmluvou, povedzme že "opozičnou", iba bez funkcií SMK vo vláde. Tým ale, že Hamžík natvrdo forsíruje vyhladenie štruktúr SMK aj z nižších štruktúr, tlačí Bugára a spol. do nesmierne ťažkej pozície, keďže títo majú zodpovednosť aj o zaopatrenie svojich straníckych nominantov. Je zrejmé, že bez nejakej slušnej dohody v tomto smere sa ďalšie súžitie s SMK veľmi skomplikuje.
Pritom práve exvicepremiér pre európsku integráciu by mal aspoň tušiť, že totálne vytesnenie Maďarov s úplným rozhasením vzťahov môže vypáliť "eurozničujúco". O to väčšmi šokuje jeho idea, že "ak už opozičnú zmluvu, tak so skutočnou opozíciou". Tomuto "trendu" navyše pritakáva aj Migaš. Hamžíkovo gesto, že "je potrebné rokovať s HZDS o možnej opozičnej zmluve, ktorá by umožnila realizáciu vládneho programu", je prekročením Rubikonu. Ide však zároveň aj o politickú hlúposť; Mečiar síce opakovane rôzne podpory naznačoval aj vynukoval, to však bolo vtedy, keď reálne čosi takého bolo vzdialené politickej realite. Teraz, ak si situáciu vyanalyzuje, rýchlo príde na to, že držať rok nad vodou vládu, proti ktorej usporiadal referendum o predčasných voľbách a x-krát ju vyhlásil za katastrofu, by mohlo uškodiť najväčšmi práve HZDS. Prečo by to mali robiť, ak sú už dnes jasnými víťazmi všetkých volieb, ktoré Slovensko v najbližšom roku postihnú???
Ak niekto - okrem Dzurindu - od včerajška očakával prielom, paradoxne sa ho aj dočkal. Formálne síce z koalície odchádza SMK, z dohody "protimečiarovských" síl, ktorá vzišla ako výsledok volieb 1998, však práve vystupujú SOP a SDĽ. Toľko - a môžu sa ísť všetci spokojne doopaľovať.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.